Przemysł tekstylny i włókienniczy

15 Marzec 2022 14:01
synapo.pl synapo.pl

W Polsce, tak jak właściwie na całym świecie, włókiennictwo przeszło dość długą ewolucję. Największe zmiany dotyczyły zasadniczo technologii pozyskiwania włókien oraz przetwórstwa. Polska w przeszłości była ważnym producentem włókien naturalnych, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych. Postępująca globalizacja gospodarki a także wzrost konkurencyjności rynku spowodowały, że produkcja włókien naturalnych w Polsce uległa wyraźnemu zmniejszeniu.

Krótka historia przemysłu włókienniczego

Na ziemiach polskich tradycje włókiennicze mają niemal czterysta lat. Bawełniarstwo i tkactwo lniarskie rozwinęły się najwcześniej w Bielawie już na początku XV wieku, a sukiennictwo − w Bielsku-Białej w XVI wieku, natomiast manufaktury sukna i dywanów − w Białymstoku połowa XVIII wieku.

Można stwierdzić, że przemysł włókienniczy jako taki pojawił się w Polsce w XIX wieku lub na początku XX wieku. Po 1989 roku z oczywistych przyczyn zmniejszeniu uległ eksport tekstyliów do państw powstałych w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego.

Jednocześnie miał miejsce duży i właściwie niekontrolowany import używanej odzieży i tekstyliów z krajów takich jak Wietnam, Korea Południowa, Chiny oraz Rosja a także z Ukrainy. W efekcie w naszym kraju drastycznie zmalała produkcja włókiennicza: z 2,6% w roku 1995 do 1,6% w 2004 roku i zmniejszyła się również tym samym wielkość zatrudnienia w przemyśle włókienniczym.

Polski przemysł włókienniczy w skali świata

247wallst.com
247wallst.com

W Polsce najważniejsze i najczęściej uprawiane rośliny włókniste to len i konopie. Powierzchnia uprawy tych roślin i ich zbiory ulegają dużym wahaniom. W latach sześćdziesiątych XX wieku w Polsce wprowadzono do uprawy konopie jednopienne.

Polska wniosła kilka wkładów do światowego przemysłu włókienniczego. Wnieśli swój wkład w świat mody, tworząc produkty wysokiej jakości i niepowtarzalnie zaprojektowane. Inne kraje również wykorzystują Polskę jako siłę roboczą dla swoich możliwości szycia. Zlecą szycie i kompletację swoich tekstyliów do Polski, aby je wykończyć i odesłać. Wreszcie, są dużym producentem bielizny damskiej.

Zajmują również obecnie 7. miejsce w Unii Europejskiej pod względem dostarczania bielizny, a popularna jest również ich dzianina, co daje im 11. miejsce. Jednak zaczęli przenosić się na inne dziedziny tekstyliów.

Do największych firm w branży należą:

  • Lentex S.A. – przedsiębiorstwo założone w Lublińcu. Jest obecnie największym producentem wykładzin podłogowych w Polsce i czołowym producentem włóknin.
  • FABRYKA AIO Krosno - producent i dystrybutor szerokiej gamy wyrobów tekstylnych. Nasza oferta: poduszki ogrodowe, legowiska, maty chłodzące dla zwierząt, poduszki, kołdry, pościel, zasłony, narzuty, koce, dywany
  • Ariadna S.A. Fabryka Nici – firma z siedzibą w Łodzi, która od lat zajmuje się krawiectwem oraz produkcją i sprzedażą nici a także tkanin i dzianin.
  • Oddział Włókienniczy Polontex SA - to jeden z największych prywatnych zakładów włókienniczych w Polsce. Historia naszej firmy sięga dawnych tradycji włókienniczych i zajmuje się produkcją tkanin, dzianin, zasłon.
  • LPP S.A. – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. Właściciel pięciu rozpoznawalnych marek modowych: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie.

Perspektywy na przyszłość

Polski przemysł włókienniczy na chwilę obecną zdany jest głównie na surowiec importowany. Ostatnio, mimo że Polska zmagała się na rynku włókienniczym ze sporą konkurencją, polski rząd i Unia Europejska stworzyły nowy projekt dla kraju: Innotextile. Projekt Innotextile zagłębi się w dziedzinę tekstyliów technicznych. Tkanina techniczna to produkt stworzony z myślą o funkcji, a nie estetyce, jak kamizelka ratunkowa. Polska zamierza w szczególności rozpocząć prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla rolnictwa, wody i gleby. 

Producent
Województwo Śląskie, Lubliniec

Lentex to czołowy producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych i obiektowych z PVC oraz wiodący na rynku polskim producent włóknin.

Produkcja dywanów i wykładzin dywanowych
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

ARIADNA S.A. Fabryka Nici jest obecnie jednym z największych producentów i eksporterów nici w Polsce.

Produkcja sieci
Producent
Województwo Śląskie, Częstochowa

Firma Polontex z Częstochowy to renomowany producent firan, artykułów tekstylnych i ozdób.

Produkcja tkanin bawełnianych
Producent
Województwo Pomorskie, Gdańsk

Jesteśmy polską firmą rodzinną, która ubiera klientów na blisko 40 światowych rynkach.

Produkcja odzieży i bielizny
Inne publikacje
02 Kwiecień 2024 09:46
Na tej liście znajduje się 1600 firm z Polski....
01 Sierpień 2023 12:54
Polska jest krajem o niezwykle ciekawej, ale...
15 Marzec 2022 13:13
Przemysł maszynowy zalicza się do przemysłu...