Oficjalne otwarcie Portu Czystej Energii w Gdańsku – nowoczesna instalacja termicznego przekształcania odpadów

W Gdańsku oficjalnie uruchomiono Port Czystej Energii – nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK). Obiekt będzie przetwarzać rocznie 160 tys. ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu, wytwarzając przy tym 114 tys. MWh energii elektrycznej oraz 509 tys. GJ ciepła. Taka ilość prądu wystarczyłaby na zasilanie gdańskiego oświetlenia ulicznego przez 6,5 roku, a produkowane ciepło zaspokoi potrzeby 70 tys. gospodarstw domowych latem i 19 tys. zimą.
Jak podkreślił Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, inwestycja stanowi kluczowy element systemu gospodarki odpadami dla Gdańska i blisko 40 pomorskich gmin, zapewniając bezpieczne zagospodarowanie odpadów na dziesięciolecia. Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zwróciła uwagę, że projekt rozwiązuje trzy istotne kwestie: bezpieczną utylizację odpadów, produkcję energii oraz ciepła.
Port Czystej Energii to dziesiąta tego typu instalacja w Polsce i jedna z około 500 działających w Europie. Jak zaznaczył wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski, realizacja projektu była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozyskano ponad 270 mln zł z całkowitego kosztu inwestycji wynoszącego ok. 800 mln zł.
Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podkreśliła znaczenie decentralizacji źródeł energii i wyraziła nadzieję, że projekt stanie się inspiracją dla innych regionów. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że budowa spalarni była przedmiotem dyskusji od wielu lat i dziś można mówić o jej sukcesie.
Przed oficjalnym otwarciem przeprowadzono testy instalacji, w trakcie których od lipca 2024 r. spalono 41 tys. ton odpadów, a od października do grudnia wyprodukowano 10 tys. MWh energii elektrycznej – ilość wystarczającą na zasilanie gdańskiej komunikacji miejskiej przez 3,5 miesiąca. Od 5 lutego obiekt wszedł w fazę regularnej eksploatacji.
ITPOK to rozwiązanie pozwalające na ograniczenie składowania odpadów przy jednoczesnym zwiększeniu recyklingu. Instalacje tego typu są niezbędne w gospodarce o obiegu zamkniętym, wspierając cele klimatyczne i zrównoważoną politykę energetyczną UE. Port Czystej Energii to kolejny krok w kierunku ekologicznej transformacji Pomorza.