Przemysł spożywczy w Polsce

15 Marzec 2022 14:29
log24.pl log24.pl

Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i najbardziej prężnie rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. W sektorze pracuje niemal 10,5% (czyli 1,7 mln) ogółu osób zatrudnianych w przemyśle. Polska to szósty co do wielkości rynek tego sektora w Europie. Producenci z Polski oferują dużą konkurencyjność zarówno w UE, jak i na całym świecie.

Rozwój sektora w Polsce

Przystąpienie Polski do krajów UE było ściśle związane ze zmianą jej polityki rolnej, m.in. wdrożeniem Wspólnej Polityki Rolnej i Zintegrowanego Systemu Procedur Kontroli i Zarządzania, co umożliwiłoby otrzymywanie dopłat bezpośrednich dla rolnictwa. w przypadku płatności bezpośrednich, obejmujących do 94 proc. powierzchni gruntów możliwej do otrzymania tych płatności. W 2004 roku sektor rolny otrzymał 8,1 mld zł, w sumie ok. 2 mld euro.

Jako nowy członek UE Polska stała się objęta systemem wspólnej taryfy celnej, zakładającej swobodny przepływ towarów i usług w granicach UE, co przyczyniło się do 40-procentowego wzrostu eksportu polskiej żywności na rynek UE. Poza tym integracja miała wpływ na handel z krajami spoza UE, w tym z Rosją.

Obecnie Polska jest wiodącym producentem owoców (jabłka, maliny, czarne porzeczki, jagody), mięsa (drób, wieprzowina), nabiału i grzybów. Rodzime przemysł przetwórczy jest znany ze swojej różnorodności, w tym produkcja tytoniu i alkoholu na długiej liście produktów spożywczych.

Wiodący producenci żywności w Polsce

eurabota.com
eurabota.com

Już od kilkudziesięciu lat wiele koncernów międzynarodowych, takich jak przykładowo Danone, Heinz, Nestle i Mondelez rozszerza swoją działalność na rynek polski. Co więcej, stały napływ inwestycji typu greenfield potwierdza, że ​​środowisko biznesowe w kraju rozwija się i coraz więcej międzynarodowych konsorcjów jest zainteresowanych. Warto dodać, że Polska ma czwartą co do wielkości powierzchnię gruntów przygotowanych pod inwestycje w UE i długą historię w przetwórstwie spożywczym. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło Polsce stworzyć profesjonalny system edukacji współpracujący z branżą spożywczą.

Z Polski pochodzi również wiele marek znanych w skali światowej. Przykład stanowić mogą przesiębiorstwa z branży mleczarkiej Mlekovita i Mlekpol lub producent soków, makaronów i płatków zbożowych Maspex. Znana jest również wódki Wyborowa i Sobieski, sok Tymbark, lody Grycan lody, czy czekolady Wedel.

Do największych firm sektora należą:

  • Sobsmak Sp. z o. o. - Zapewnia szeroką gamę produktów, w tym wędliny wędzone, wędliny blokowe, kiełbasy suche i produkty drobiowe.
  • Technex Sp. z o. o. Dostawca dodatków do żywności, aromatów, maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego.
  • Podanfol Sp. z o. o. - Produkuje sztuczne osłonki poliamidowe do kiełbas i sera. Znajduje się w Polsce.
  • Polan - produkuje marynowane warzywa, grzyby i przyprawy w słoikach, sałatki warzywne, dania gotowe, przetwory owocowe i sosy.
  • Wawel S.A. - Producent słodyczy w Europie. Siedziba główna w Krakowie, Polska.

Perspektywy na przyszłość

berryfish.com
berryfish.com

W lipcu 2014 r. przemysł spożywczy został wpisany przez polski rząd na listę sektorów priorytetowych. Dzięki temu polskie firmy z branży przetwórczej zamierzające rozwijać swój biznes lub zakładać nowe centra produkcyjne mogą liczyć na dotacje rządowe. Na koniec należy dodać, że zainteresowane firmy mogą również skorzystać z ulg podatkowych w licznych polskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Polska do niedawna z powodzeniem realizowała model bycia niskokosztowym ośrodkiem produkcyjnym dla Europy Zachodniej. Okazało się to skutecznym sposobem na dogonienie Zachodu, ale wraz ze wzrostem gospodarki i wzrostem płac strategia stała się mniej zrównoważona. Docelowo Warszawa musi znaleźć nowe branże i produkty, które będą napędzać jej gospodarkę, gdy przewaga taniej i wykwalifikowanej siły roboczej ulegnie erozji. Zmiana strategii będzie wymagać większych nakładów na badania i rozwój (B+R), aby poprawić utrzymujący się brak innowacji w Polsce. 

Inne publikacje
15 Marzec 2022 14:15
Światowe trendy w branży chemicznej stawiają...
15 Marzec 2022 14:46
W 2020 r. Polska wyprodukowała 152 208 GWH z...
15 Marzec 2022 13:29
Rolnictwo, mimo że odpowiada za jedynie 3% PKB...