TAURON planuje budowę nowoczesnego systemu ciepłowniczego w Elektrowni Łagisza w Będzinie

12 luty 2025 11:22
Kategoria: Energetyka
enerad.pl enerad.pl

Grupa TAURON rozważa budowę nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Projekt zakłada stworzenie hybrydowego systemu ciepłowniczego, który będzie obejmował gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe, przystosowaną do wykorzystania paliw zeroemisyjnych, technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Nowy system ma zastąpić produkcję energii z obecnie działającej jednostki węglowej, co stanowi ważny element strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035 i kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej.

– Transformacja ciepłownictwa to nie tylko kwestia dekarbonizacji, ale także zapewnienie stabilnych i przystępnych cen ciepła dla odbiorców końcowych. Budowa nowoczesnego systemu ciepłowniczego w Elektrowni Łagisza jest kolejnym etapem realizacji naszej strategii, ogłoszonej 17 grudnia. Zmieniona konfiguracja pozwoli na maksymalizację produkcji z kogeneracji, zwiększając efektywność energetyczną układu. Planowana jednostka mogłaby rozpocząć pracę przed 2030 rokiem – powiedział Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Nowy system ciepłowniczy ma powstać na terenie Elektrowni Łagisza i zastąpić produkcję ciepła z wyeksploatowanej jednostki węglowej. Centralnym elementem projektu będzie wysokosprawny blok gazowy, przystosowany do spalania paliw zeroemisyjnych, o mocy około 120 MWe i 140 MWt. Jego średnioroczny wskaźnik emisyjności nie przekroczy 270 kg CO2 na MWh. System zostanie uzupełniony kotłem elektrodowym, magazynem ciepła oraz kotłami rezerwowymi, co zapewni efektywność ekonomiczną i stabilizację systemu elektroenergetycznego zarówno w okresach niedoboru, jak i nadwyżki energii.

Projekt jest częścią programu dekarbonizacji obszaru Ciepła, który zakłada oddanie do użytku ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych do 2030 roku. Jednocześnie TAURON podjął decyzję o wstrzymaniu prac nad budową kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe i 250 MWt ze względu na zidentyfikowane ryzyko braku opłacalności projektu.

Grupa TAURON analizuje również możliwości inwestycji w tzw. peakery gazowe, czyli elastyczne i wysokosprawne jednostki szczytowe o mocy od 200 do 600 MW. Mają one zastąpić wyłączane z eksploatacji przestarzałe jednostki węglowe, w tym te działające na terenie Elektrowni Łagisza. Peakery gazowe mają wspierać stabilizację systemu elektroenergetycznego, szczególnie w okresach wysokiej zmienności produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Realizacja tych projektów będzie jednak uzależniona od dostępności odpowiedniego systemu wsparcia.

Inwestycje te wpisują się w szerszą strategię Grupy TAURON, której celem jest stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz zeroemisyjnych i bardziej efektywnych technologii, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności dostaw energii i ciepła dla odbiorców.

Producent
Województwo Śląskie, Katowice

TAURON Polska Energia S.A. jest spółką dominującą w Grupie TAURON – jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dysponującym kapitałem własnym w wysokości ponad 19 miliardów złotych oraz zatrudniającym ponad 25 tysięcy pracowników.

Przesyłanie energii elektrycznej do konsumentów
Inne publikacje
20 Styczeń 2025 12:46
Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna we Wrocławiu na...
23 Grudzień 2024 13:40
Indyjski lider branży motoryzacyjnej inwestuje w...
25 Lipiec 2023 12:30
Poznań zalicza się do grona największych ośrodków...