Kraków – miasto bogate w przemysł krajowy i zagraniczny

20 Lipiec 2023 06:11
ecoorg.jimdofree.com ecoorg.jimdofree.com

Kraków plasuje się w czołowej trójce polskich miast (obok Warszawy i Wrocławia) generujących największy dochód własny w skali roku. W 2022 roku stolica Małopolski wypracowała dochód na poziomie ok. 2,4 mld złotych. Kraków zajmuje pierwsze miejsce pod względem skupiska firm z sektora usługowego, wyprzedzając w tej klasyfikacji nawet stolicę naszego kraju. W ostatnich latach miasto pojawiało się w różnych rankingach i zestawieniach ukazujących europejskie miasta najbardziej przyjazne dla inwestorów. Raport inwestycyjny Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ z 2011 roku uznał Kraków za najlepsze miejsce na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. 

W Krakowie dynamicznie rozwija się wiele kluczowych branż, a europejskie koncerny chętnie wybierają to miasto jako siedzibę dla swojej filii w Polsce. Stolica Małopolski jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym. Rozwija się tu przede wszystkim przemysł hutniczy i elektromaszynowy, ale również chemiczny, farmaceutyczny i sodowy. W skład Krakowskiego Okręgu Przemysłowego (KOP) poza Krakowem wchodzą również: Bochnia, Myślenice, Skawina, Wieliczka, Trzebinia, Chrzanów i Olkusz. 

Branża usługowa 

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że Kraków jest liderem wśród polskich miast pod względem skupiska firm z sektora usług biznesowych. Tylko na terenie centrum biurowego Kraków Business Park w Zabierzowie (obecnie Eximus Park) działa ponad 160 firm zatrudniających ponad 55 tys. pracowników. Istotnym sektorem jest outsourcing procesów biznesowych (BPO). Tego typu usługi świadczy chociażby firma PriceWaterhouse. Od 1993 roku w Krakowie funkcjonuje spółka Comarch będąca jedną z największych polskich spółek informatycznych w naszym kraju. W raporcie „Financial Times” z 2018/19 roku Kraków został zaliczony do grona 10 dużych miast europejskich przyjaznych dla biznesu. Nie jest to jedyne wyróżnienie Krakowa na tym polu w ostatnich latach. 

Przemysł ciężki i przemysł wydobywczy 

Bardzo ważną rolę dla całej Małopolski odgrywa przemysł ciężki i przemysł wydobywczy. Wspomnieliśmy już o Krakowskim Okręgu Przemysłowym, w skład którego wchodzą oprócz Krakowa: Bochnia, Myślenice, Skawina, Wieliczka, Olkusz, Trzebinia i Chrzanów. KOP specjalizuje się przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Warto wskazać zakład przemysłowy ArcelorMittal Poland specjalizujący się w hutnictwie żelaza. W przypadku hutnictwa metali nieżelaznych prym wiodą: Zakłady Metalurgiczne w Skawinie oraz Zakłady Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. W przemyśle maszynowym działają chociażby Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego czy też Zakłady Urządzeń Wiertniczych „Georyt”. Jeśli chodzi o przemysł wydobywczy, trzy najważniejsze ośrodki to: Wieliczka i Bochnia (sól) oraz Trzebinia (węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu). 

Kraków może pochwalić się także doskonale rozwiniętą branżą naftową. Znajduje się tu siedziba konceptu BP Europe oraz siedziba spółki Slovnaft Polska. Z kolei w Trzebini zlokalizowany jest zakład Orlen Południe. 

Przemysł spożywczy i farmaceutyczny 

W 2015 roku najbardziej dochodową firmą działającą na terenie Krakowa była spółka Tesco Polska generująca przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 11 mln zł. W 2022 roku spółka ta została przekształcona w Netto Indygo. Na terenie Krakowa działają również Krakowskie Zakłady Tytoniowe, które obecnie należą do amerykańskiego koncernu Philip Morris International. W Skawinie wchodzącej w skład KOP znajduje się zakład Lajkonik Snacks. Omawiając krakowską branżę spożywczą nie można przejść obojętnie obok Zakładów Przemysłu Cukierniczego Wawel. W Krakowie zlokalizowana jest również siedziba spółki Alma Market. Jeśli chodzi o branżę farmaceutyczną, w Krakowie funkcjonują zakłady Polfa i Pliva. 

Branża transportowa 

W Krakowie zarejestrowana jest spółka InPost, która zasłynęła z automatów pocztowych (Paczkomatów), które odmieniły dotychczasową branżę transportową w naszym kraju. Z branżą transportową dość blisko związana jest także branża opakowań. Tutaj warto wymienić firmę Canpack specjalizującą się w produkcji opakowań metalowych dla przemysłu spożywczego i chemicznego. 

Branża elektrotechniczna 

W stolicy Małopolski dobrze prosperuje branża elektrotechniczna. W 1998 roku na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej swoją działalność rozpoczęło centrum badawczo-rozwojowe Motorola. Na wyróżnienie w tej branży zasługują także: spółka Tele-Fonika Kable, Krakowska Fabryka Aparatów Pomiarowych, Zakłady teletechniczne Telos czy Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Zabierzowie. 

Gospodarka w Krakowie – podsumowanie 

Wysokie notowania Krakowa w licznych zestawieniach i rankingach najbardziej przyjaznych miast europejskich dla inwestorów sprawiają, że wiele podmiotów zagranicznych decyduje się na ulokowanie swojego kapitału w tym regionie. Kraków słynie przede wszystkim z dobrze rozwiniętego przemysłu ciężkiego, branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej i naftowej, branży transportowej, branży budowlanej i branży elektrotechnicznej. Kraków jest także liderem wśród polskich miast w kontekście skupiska firm z sektora usług biznesowych. 

Producent
Województwo Śląskie, Dąbrowa Górnicza

Zrównoważona produkcja stali. Zobowiązaliśmy się do prowadzenia procesu produkcyjnego w sposób zrównoważony. Dzięki szeroko zakrojonemu programowi inwestycyjnemu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej chronić środowisko.

Produkcja stali, żelaza i stopów
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego w Krakowie SA – przedsiębiorstwo będące jedną z najstarszych firm branży budowy maszyn w Polsce, nieprzerwanie produkujące szeroki asortyment części, urządzeń i maszyn.

Artykuły żelazne (gwoździe, wkręty, śruby i t.d.)
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Georyt – producent kruszyw dla branży budowlanej wydobywanych we własnych czterech kopalniach.

Produkcja kruszyw i piasku
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Spółki Philip Morris w Polsce należą do grupy kapitałowej Philip Morris International, Inc. (PMI), wiodącej międzynarodowej firmy tytoniowej na świecie, sprzedającej swoje produkty na rynkach około 180 krajów.

Produkcja suplementów diety
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Ponad 100 lat temu - w 1910 wszystko się zaczęło! Nieopodal Krakowa w małej miejscowości Skawina Henryk Franck założył fabrykę Surogatów Kawowych - “Henryk Franck i Synowie”.

Produkcja snaków, chipsów
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Dziś Wawel jest ukochaną marką Polaków i jedną z najstarszych firm produkujących słodycze w Polsce.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Polfa Kraków to dynamicznie rozwijająca się firma na polskim rynku farmaceutycznym.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

"PLIVA" jest to firma produkująca farmacutyczna produkująca lekarstwa będzie ukierunkowaną na działalność badawczą.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Canpack w Krakowie powstała w 1992 roku i została założona w celu produkcji aluminiowych puszek napojowych.

Produkcja opakowań szklanych
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Grupa TELE-FONIKA Kable S.A. (TFKable) znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej, jest wiodącym europejskim producentem kabli i przewodów o znaczącym potencjale rozwojowym, ze stuprocentowym polskim kapitałem.

Produkcja kabli i przewodów
Inne publikacje
17 Lipiec 2023 12:44
Wrocław zajmuje trzecie miejsce po Warszawie i...
24 Lipiec 2023 06:39
Łódź od wielu lat jest jednym z największych...
14 luty 2024 06:21
Jednym z najważniejszych sektorów polskiej...