Kraków – miasto bogate w przemysł krajowy i zagraniczny
Kraków plasuje się w czołowej trójce polskich miast (obok Warszawy i Wrocławia) generujących największy dochód własny w skali roku. W 2022 roku stolica Małopolski wypracowała dochód na poziomie ok. 2,4 mld złotych. Kraków zajmuje pierwsze miejsce pod względem skupiska firm z sektora usługowego, wyprzedzając w tej klasyfikacji nawet stolicę naszego kraju. W ostatnich latach miasto pojawiało się w różnych rankingach i zestawieniach ukazujących europejskie miasta najbardziej przyjazne dla inwestorów. Raport inwestycyjny Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ z 2011 roku uznał Kraków za najlepsze miejsce na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu.
W Krakowie dynamicznie rozwija się wiele kluczowych branż, a europejskie koncerny chętnie wybierają to miasto jako siedzibę dla swojej filii w Polsce. Stolica Małopolski jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym. Rozwija się tu przede wszystkim przemysł hutniczy i elektromaszynowy, ale również chemiczny, farmaceutyczny i sodowy. W skład Krakowskiego Okręgu Przemysłowego (KOP) poza Krakowem wchodzą również: Bochnia, Myślenice, Skawina, Wieliczka, Trzebinia, Chrzanów i Olkusz.
Branża usługowa
W pierwszej kolejności warto zauważyć, że Kraków jest liderem wśród polskich miast pod względem skupiska firm z sektora usług biznesowych. Tylko na terenie centrum biurowego Kraków Business Park w Zabierzowie (obecnie Eximus Park) działa ponad 160 firm zatrudniających ponad 55 tys. pracowników. Istotnym sektorem jest outsourcing procesów biznesowych (BPO). Tego typu usługi świadczy chociażby firma PriceWaterhouse. Od 1993 roku w Krakowie funkcjonuje spółka Comarch będąca jedną z największych polskich spółek informatycznych w naszym kraju. W raporcie „Financial Times” z 2018/19 roku Kraków został zaliczony do grona 10 dużych miast europejskich przyjaznych dla biznesu. Nie jest to jedyne wyróżnienie Krakowa na tym polu w ostatnich latach.
Przemysł ciężki i przemysł wydobywczy
Bardzo ważną rolę dla całej Małopolski odgrywa przemysł ciężki i przemysł wydobywczy. Wspomnieliśmy już o Krakowskim Okręgu Przemysłowym, w skład którego wchodzą oprócz Krakowa: Bochnia, Myślenice, Skawina, Wieliczka, Olkusz, Trzebinia i Chrzanów. KOP specjalizuje się przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Warto wskazać zakład przemysłowy ArcelorMittal Poland specjalizujący się w hutnictwie żelaza. W przypadku hutnictwa metali nieżelaznych prym wiodą: Zakłady Metalurgiczne w Skawinie oraz Zakłady Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. W przemyśle maszynowym działają chociażby Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego czy też Zakłady Urządzeń Wiertniczych „Georyt”. Jeśli chodzi o przemysł wydobywczy, trzy najważniejsze ośrodki to: Wieliczka i Bochnia (sól) oraz Trzebinia (węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu).
Kraków może pochwalić się także doskonale rozwiniętą branżą naftową. Znajduje się tu siedziba konceptu BP Europe oraz siedziba spółki Slovnaft Polska. Z kolei w Trzebini zlokalizowany jest zakład Orlen Południe.
Przemysł spożywczy i farmaceutyczny
W 2015 roku najbardziej dochodową firmą działającą na terenie Krakowa była spółka Tesco Polska generująca przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 11 mln zł. W 2022 roku spółka ta została przekształcona w Netto Indygo. Na terenie Krakowa działają również Krakowskie Zakłady Tytoniowe, które obecnie należą do amerykańskiego koncernu Philip Morris International. W Skawinie wchodzącej w skład KOP znajduje się zakład Lajkonik Snacks. Omawiając krakowską branżę spożywczą nie można przejść obojętnie obok Zakładów Przemysłu Cukierniczego Wawel. W Krakowie zlokalizowana jest również siedziba spółki Alma Market. Jeśli chodzi o branżę farmaceutyczną, w Krakowie funkcjonują zakłady Polfa i Pliva.
Branża transportowa
W Krakowie zarejestrowana jest spółka InPost, która zasłynęła z automatów pocztowych (Paczkomatów), które odmieniły dotychczasową branżę transportową w naszym kraju. Z branżą transportową dość blisko związana jest także branża opakowań. Tutaj warto wymienić firmę Canpack specjalizującą się w produkcji opakowań metalowych dla przemysłu spożywczego i chemicznego.
Branża elektrotechniczna
W stolicy Małopolski dobrze prosperuje branża elektrotechniczna. W 1998 roku na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej swoją działalność rozpoczęło centrum badawczo-rozwojowe Motorola. Na wyróżnienie w tej branży zasługują także: spółka Tele-Fonika Kable, Krakowska Fabryka Aparatów Pomiarowych, Zakłady teletechniczne Telos czy Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Zabierzowie.
Gospodarka w Krakowie – podsumowanie
Wysokie notowania Krakowa w licznych zestawieniach i rankingach najbardziej przyjaznych miast europejskich dla inwestorów sprawiają, że wiele podmiotów zagranicznych decyduje się na ulokowanie swojego kapitału w tym regionie. Kraków słynie przede wszystkim z dobrze rozwiniętego przemysłu ciężkiego, branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej i naftowej, branży transportowej, branży budowlanej i branży elektrotechnicznej. Kraków jest także liderem wśród polskich miast w kontekście skupiska firm z sektora usług biznesowych.
Zrównoważona produkcja stali. Zobowiązaliśmy się do prowadzenia procesu produkcyjnego w sposób zrównoważony. Dzięki szeroko zakrojonemu programowi inwestycyjnemu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej chronić środowisko.
Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego w Krakowie SA – przedsiębiorstwo będące jedną z najstarszych firm branży budowy maszyn w Polsce, nieprzerwanie produkujące szeroki asortyment części, urządzeń i maszyn.
Georyt – producent kruszyw dla branży budowlanej wydobywanych we własnych czterech kopalniach.
Spółki Philip Morris w Polsce należą do grupy kapitałowej Philip Morris International, Inc. (PMI), wiodącej międzynarodowej firmy tytoniowej na świecie, sprzedającej swoje produkty na rynkach około 180 krajów.
Ponad 100 lat temu - w 1910 wszystko się zaczęło! Nieopodal Krakowa w małej miejscowości Skawina Henryk Franck założył fabrykę Surogatów Kawowych - “Henryk Franck i Synowie”.
Dziś Wawel jest ukochaną marką Polaków i jedną z najstarszych firm produkujących słodycze w Polsce.
Polfa Kraków to dynamicznie rozwijająca się firma na polskim rynku farmaceutycznym.
"PLIVA" jest to firma produkująca farmacutyczna produkująca lekarstwa będzie ukierunkowaną na działalność badawczą.
Canpack w Krakowie powstała w 1992 roku i została założona w celu produkcji aluminiowych puszek napojowych.
Grupa TELE-FONIKA Kable S.A. (TFKable) znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej, jest wiodącym europejskim producentem kabli i przewodów o znaczącym potencjale rozwojowym, ze stuprocentowym polskim kapitałem.