Wrocław – Poznaj największe branże przemysłowe tego miasta

17 Lipiec 2023 12:44
bangkokbook.ru bangkokbook.ru

Wrocław zajmuje trzecie miejsce po Warszawie i Krakowie w rankingu polskich miast pod względem wielkości dochodów. Gospodarka tego miasta jest bardzo zróżnicowana, co może wynikać z niezwykle bogatej i ciekawej historii. Przez ponad dwa wieki Wrocław znajdował się pod panowaniem niemieckim, a przez prawie pięć wieków należał do Czech. W dużej mierze to właśnie związek Wrocławia z naszymi zachodnimi sąsiadami jest do dziś widoczny w przekroju branż dominujących w tym mieście. Warto chociażby zwrócić uwagę na bardzo wysoki udział branży związanej z produkcją pojazdów samochodowych, przyczep, naczep, ale również taboru szynowego. 

Gospodarka Wrocławia jest również mocno uwarunkowana tym, że ok. 95% wszystkich zasobów magmowych oraz metamorficznych w Polsce pochodzi właśnie z województwa dolnośląskiego. Duże znaczenie dla regionu ma eksploatacja rud miedzi oraz srebra, a także wysokie wydobycie węgla brunatnego. Wrocław jest także miastem przyjaznym dla zagranicznych inwestorów, co przekłada się na rozwój nowoczesnych technologii. W rezultacie, Wrocław słynie nie tylko z przemysłu ciężkiego, ale również z branż przyszłościowych, jak chociażby sektor IT. 

Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep, naczep i taboru szynowego 

Ponad 22% udziałów w przetwórstwie przemysłowym na terenie Dolnego Śląska stanowi produkcja pojazdów samochodowych, przyczep oraz naczep. Ważnym ośrodkiem motoryzacyjnym we Wrocławiu był zakład produkcyjny Volvo Buses zajmujący się produkcją autobusów. Niestety w wyniku przemodelowania swojej działalności Volvo zdecydowało się w 2023 roku na sprzedaż zakładu szwedzkiej firmie, a profil działalności tego miejsca ulegnie zmianie. W zakładach Wabco produkowane są natomiast hamulce do samochodów. 

Istotny udział w gospodarce Wrocławia ma także produkcja taboru szynowego. Już w 1832 roku powstała tu fabryka Maschinenbauanstalt Breslau przemianowana później na Linke-Hofmann Werke. Po II wojnie światowej budynki zostały upaństwowione, w wyniku czego powstała Państwowa Fabryka Wagonów, zaliczana do grona największych producentów taboru kolejowego w naszym kraju. 

Branża metalowa we Wrocławiu 

Wrocław od lat jest mocno związany z branżą metalową. W 1952 roku w Zakrzowie uruchomione zostały Zakłady Metalowe „Zakrzów” specjalizujące się w produkcji motorowerów i chłodziarek. Zakład ten został następnie przekształcony w Zakłady Metalowe Polar zajmujące się produkcją sprzęgu AGD. To największy polski producent pralek i chłodziarek. Obecnie jest to część Whirlpool Corporation. We Wrocławiu działa również huta metali nieżelaznych. Została założona w 1918 roku, a od lat 60. funkcjonuje pod nazwą Hutmen. Od 1946 roku we Wrocławiu działa także zakład Centrozłom zajmujący się przerobem złomu. Z branżą metalową związek ma również FAT Haco, czyli Fabryka Automatów Tokarskich we Wrocławiu. 

Branża chemiczna i farmaceutyczna 

W stolicy województwa dolnośląskiego rozwija się także branża chemiczna i farmaceutyczna. W okresie PRL-u powstały tu Wrocławskie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena. Współcześnie zakład działa pod nazwą E&S Industry i zajmuje się produkcją proszków do prania pod marką E. Od 1984 roku we Wrocławiu działa firma Hasco-LEK zajmująca się produkcją leków, wyrobów medycznych, kosmetyków oraz suplementów diety. Ważnymi ośrodkami są także: Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Gallena oraz US Pharmacia Leki. W przemyśle zielarskim dominuje natomiast firma Herbapol Wrocław. 

Branża elektroniczna 

Wrocław usytuowany nieopodal granic z Czechami i Niemcami jest miastem cieszącym się dużą popularnością wśród inwestorów zagranicznych, którzy chętnie lokują swój kapitał właśnie w tym regionie naszego kraju. Widać to zwłaszcza po branży elektronicznej. W Biskupicach Podgórnych swoje zakłady mają koreańskie koncerny LG Electronics oraz Heesung Electronics. Rozwój branży elektronicznej na Dolnym Śląsku zaowocował powstaniem kilku centr badawczo-usługowych, z którymi współpracują koreańskie koncerny. Mocna pozycja branży elektronicznej koreluje w dużym stopniu z rozwojem sektora IT. W czerwcu 2023 roku ogłoszono, że amerykański koncern Intel wybuduje we Wrocławiu Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. 

Inne istotne branże we Wrocławiu 

Poza wyżej wymienionymi branżami, Wrocław słynie także z produkcji wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych, produkcji artykułów spożywczych, a także produkcji papieru i wyrobów papierniczych. Bardzo dobrze prosperuje również branża budowlana i sektor usługowy. Wśród znanych centrów usług funkcjonujących we Wrocławiu wymienić możemy chociażby: Globalne Centrum Biznesowe Hawlett-Packard czy Centrum Innowacji Google. Stolica Dolnego Śląska odznacza się także bardzo rozwiniętymi usługami bankowymi. 

Silnie rozwinięta ekonomia i strategiczna lokalizacja to czynniki, które mają największy wpływ na stały rozwój gospodarki we Wrocławiu. Jest to rynek bardzo konkurencyjny, który stale przyciąga nowych inwestorów, co przekłada się na dalszy rozwój technologii. Nie może zatem dziwić fakt, że Wrocław znajduje się w ścisłej czołówce najlepiej prosperujących miast w Polsce. 

Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Polar – istniejący od lat 50. XX wieku polski producent AGD. W swoim asortymencie zawiera m.in. chłodziarki i pralki.

Produkcja sprzętu AGD
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Istniejemy na polskim rynku nieprzerwanie od 1946 roku. Jesteśmy członkiem Izby Gospodarczej Metali Niezależnych i Recyklingu.

Obróbka złomu metali nieżelaznych i stopów
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

WABCO Vehicle Control Systems wiodący producent najwyższej jakości podzespołów i kompletnych układów hamulcowych do pojazdów użytkowych i ciężarowych. Istnieje na rynku od 1869 roku a swój pierwszy system ABS wyprodukowała w 1981 r.

Produkcja części samochodowych
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji tokarek FAT Haco jest w stanie zaoferować swoim klientom najkorzystniejsze rozwiązania.

Maszyny do obróbki metali
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Polska Spółka powstała w 2015r z celem budowy najbardziej efektywnego przedsiębiorstwa produkującego Chemię Gospodarczą i Kosmetyki we wschodniej częsci Europy.

Produkcja chemikaliów do użytku domowego
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Hasco-Lek – polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą we Wrocławiu.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „Galena” – polski producent farmaceutyczny z siedzibą we Wrocławiu.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Wytwórnia US Pharmacia została uruchomiona w 1997 roku we Wrocławiu i jest częścią Grupy USP.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Herbapol Wrocław specjalizuje się w wytwarzaniu produktów leczniczych na bazie surowców zielarskich. Jesteśmy największym producentem leków ziołowych w Polsce.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

LG Energy Solution Wrocław jest największym w Europie i wiodącym na świecie producentem baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Produkcja akumulatorów
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Światowy lider produkcji jednostek oświetleniowych, które są źródłem światła w modułach LCD.

Produkcja LED
Inne publikacje
21 Marzec 2024 12:29
Przemysł przetwórczy to bardzo obszerny dział...
02 Kwiecień 2024 09:46
Na tej liście znajduje się 1600 firm z Polski....
09 Październik 2023 11:16
Choć dla większości osób w Polsce przemysł...