Qemetica przejmuje fabryki w USA i Holandii – największa akwizycja polskiej firmy w przemyśle chemicznym

28 Listopad 2024 06:46
rp.pl rp.pl

Qemetica, czołowy producent chemikaliów w Europie, ogłosiła finalizację przejęcia biznesu krzemionki strącanej od globalnego koncernu PPG. Transakcja, o wartości 1,2 mld zł (ok. 310 mln dolarów), obejmuje fabryki w Stanach Zjednoczonych (Lake Charles w Luizjanie) i Holandii (Delfzijl), a także centrum badawczo-rozwojowe w Monroeville w Pensylwanii oraz linię produkcyjną w Barberton w stanie Ohio. Dzięki tej akwizycji Qemetica staje się trzecim największym graczem na rynku krzemionki strącanej w Europie i drugim w Ameryce Północnej. 

Wzrost przychodów i dywersyfikacja działalności 

Przejęcie zwiększy roczne przychody grupy o ponad miliard złotych. Z rynków obu Ameryk Qemetica planuje generować przychody na poziomie 800 mln zł, co umocni jej pozycję globalnego lidera. Fabryki przejęte od PPG posiadają łączną zdolność produkcyjną na poziomie 200 tys. ton rocznie. Krzemionka strącana, kluczowy surowiec w produkcji m.in. opon, baterii i wypełniaczy, stanie się drugim pod względem przychodów segmentem działalności firmy. 

Qemetica jest jednym z największych w Europie producentów sody kalcynowanej, z której wytwarzane są krzemiany, niezbędne do produkcji krzemionki strącanej. Dzięki tej integracji firma wydłuża swój łańcuch wartości, co pozwala generować wyższe marże i zapewnia większą elastyczność operacyjną. 

Strategiczne cele i globalne ambicje 

Kamil Majczak, prezes Qemetiki, podkreślił, że transakcja wpisuje się w długoterminową strategię firmy na lata 2024-2029. – „Z wielką satysfakcją finalizujemy nabycie biznesu krzemionki strącanej. Naszym priorytetem jest dywersyfikacja geograficzna i globalna ekspansja. To przejęcie pozwala nam zrealizować te aspiracje” – powiedział. 

Sebastian Kulczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Qemetiki, zaznaczył, że firma konsekwentnie rozwija swoją działalność na rynkach międzynarodowych. – „Nie boimy się wyzwań i konkurencji. Rynek amerykański to ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać” – stwierdził. 

Znaczenie dla polskiego przemysłu 

Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce, podkreślił znaczenie tej transakcji dla relacji polsko-amerykańskich. – „Czekamy na polski biznes z otwartymi ramionami” – powiedział. Z kolei Dawid Jakubowicz, prezes Kulczyk Investments, określił akwizycję mianem przełomowego wydarzenia: – „Qemetica w spektakularny sposób umacnia swoją pozycję w światowym przemyśle chemicznym.” 

Perspektywy na przyszłość 

Przejęcie biznesu krzemionki to krok milowy w międzynarodowej ekspansji Qemetiki. Nowy segment działalności otwiera przed firmą szerokie możliwości rozwoju w branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej i materiałowej. Dzięki obecności w kluczowych lokalizacjach w Europie i Ameryce Północnej Qemetica zwiększa swoją globalną konkurencyjność, jednocześnie zapewniając stabilne perspektywy rozwoju dla blisko 400 nowych pracowników, którzy dołączą do zespołu firmy. 

Firma, działająca obecnie w ośmiu segmentach, kontynuuje swoją misję budowy silnej pozycji na światowych rynkach.

Inne publikacje
02 Grudzień 2024 14:10
AkzoNobel, światowy lider w produkcji farb i...
15 Marzec 2022 14:15
Światowe trendy w branży chemicznej stawiają...
31 Lipiec 2023 07:02
Pozycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego na...