Niemiecka farma wiatrowa Baltic II na Bałtyku – krok w stronę czystej energii

16 Grudzień 2024 08:22
Kategoria: Energetyka
globenergia.pl globenergia.pl

RWE buduje nową morską farmę wiatrową na polskim Bałtyku

Na polskich wodach Morza Bałtyckiego powstanie kolejna morska farma wiatrowa – F.E.W. Baltic II. Niemiecka firma RWE, odpowiedzialna za projekt, uzyskała kluczowe pozwolenie na budowę od wojewody zachodniopomorskiego.

Farma Baltic II, która zostanie zlokalizowana na ławicy Słupskiej, około 50 kilometrów od brzegu na północ od Ustki, zajmie obszar 42 km². Planowana moc instalacji wynosi do 350 MW, co umożliwi pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną dla 350 tysięcy gospodarstw domowych.

Etap formalności zakończony sukcesem

Uzyskanie pozwolenia na budowę stanowi jeden z kluczowych etapów inwestycji. Obejmuje ono zgodę na postawienie turbin wiatrowych, budowę wewnętrznej sieci elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz stworzenie morskiej stacji elektroenergetycznej.

– Uzyskanie dwóch kluczowych pozwoleń na budowę to ważny kamień milowy w realizacji projektu Baltic II. Planujemy zakończyć wszystkie niezbędne formalności do pierwszego kwartału 2025 roku, co pozwoli nam kontynuować prace zgodnie z harmonogramem – komentuje Tomasz Kreft, przedstawiciel RWE.

Korzyści dla lokalnej gospodarki

Projekt Baltic II od samego początku zakłada wsparcie polskich dostawców i przedsiębiorstw. Już na etapie wstępnych prac polskie firmy przeprowadziły badania dna morskiego, w tym badania geofizyczne i geotechniczne. Dzięki temu inwestycja będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój lokalnej gospodarki, tworzenie miejsc pracy i wzrost kompetencji technologicznych w regionie.

RWE – lider w morskiej energetyce wiatrowej

RWE to jeden z czołowych graczy w sektorze morskich farm wiatrowych, posiadający 19 działających instalacji w Europie, m.in. u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Belgii. Koncern planuje kolejne inwestycje, nie tylko na Bałtyku, ale również w Irlandii, Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Realizacja projektu Baltic II wpisuje się w globalny trend przechodzenia na odnawialne źródła energii i stanowi ważny krok w dekarbonizacji polskiej energetyki. Farma ma rozpocząć produkcję energii do końca obecnej dekady, przyczyniając się do zwiększenia udziału czystej energii w polskim miksie energetycznym.

Czysta energia na horyzoncie

Baltic II to nie tylko istotna inwestycja w rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, ale także przykład udanej współpracy międzynarodowej. Dzięki takim projektom Polska umacnia swoją pozycję na mapie transformacji energetycznej w Europie.

Inne publikacje
02 Sierpień 2023 12:33
W latach 90. ubiegłego wieku w Polsce został...
15 Marzec 2022 14:29
Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i...
29 Maj 2024 07:51
W polskim przemyśle znaczącą rolę odgrywa...