Przemysł maszynowy w Polsce
Przemysł maszynowy zalicza się do przemysłu ciężkiego. Zakłady działające w tej branży opisuje się jako fabryki maszyn. Ten podsektor przemysłu zajmuje się produkcją i konserwacją maszyn dla przemysłu i klientów indywidualnych.
Historia przemysłu maszynowego na ziemiach Polskich
Przemysł maszynowy w Polsce zaczął rozwijać się nieco później niż na zachodzie europy. Swoje początki bierze on bowiem z rewolucji przemysłowej, która to na nasze ziemie dotarła nieco później. Jako jej początek możemy potraktować rok 1824, kiedy to uruchomiono w Łodzi pierwszą przędzalnie lub rok 1939, kiedy to uruchomiona została pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim.
Wynalezienie silnika parowego zrewolucjonizowało i tak naprawdę stworzyło dzisiejszy przemysł. Nowe, silne i niezawodne źródło napędu w niespotykany wcześniej sposób zwiększyło zapotrzebowanie na maszyny i doprowadziło do dynamicznego rozwoju tej gałęzi przemysłu.
Najprężniej rozwijał się on na Górnym Śląsku, Centralnym Okręgu Przemysłowym, wspominanej wcześniej Łodzi, a także w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Elblągu. Jak wynika z danych z 2018 roku, dzisiaj wartość polskiego rynku maszynowego wynosi 49 miliardów złotych. Przemysł ten nie jest więc może największą gałęzią polskiej gospodarki, ale jest zdecydowanie jedną z najważniejszych.
Trzy największe firmy polskiej branży motoryzacyjnej
Największymi firmami działającymi w Polsce w obszarze przemysłu maszynowego są firmy z branży motoryzacyjnej. Zajmują one całe podium i są nimi:
- Volkswagen Poznań - to największa firma z branży motoryzacyjnej działająca w Polsce. Sam zakład w Poznaniu zatrudnia około 10 tysięcy osób. Produkowane są tam modele Caddy 5 i Transporter. Niemal połowa produkowanych w Polsce samochodów zjeżdża z taśmy produkcyjnej właśnie w tej fabryce.
- FCA Bielsko-Biała - Grupa, która jest właścicielem między innymi marki samochodów Fiat, zajmuje w Polsce drugie miejsce pod względem ilości wyprodukowanych samochodów. Z ich fabryki położonej w Bielsku-Białej w 2020 roku wyjechało 173 950 nowych samochodów. Mimo tego spółka zamknęła rok rozliczeniowy ze stratą. Firma działa w Polsce od 1992 roku i zatrudnia obecnie około 3 tysiące pracowników.
- Volkswagen Motor Polska - Podobnie jak omawiana wcześniej grupa FCA, Volkswagen działa w naszym kraju od 1992 roku. Ten wywodzący się z Niemczech globalny producent samochodów jako siedzibę w naszym kraju wybrał Poznań. Dziś jest to jedna z czołowych firm polskiego przemysłu maszynowego. W naszym kraju produkowane są samochody dostawcze, ciężarowe, samochody osobowe oparte o samochody użytkowe oraz samochody specjalne. Obok fabryki działa również odlewnia.
Polski przemysł urządzeń przemysłowych
Innymi ważnymi firmami dla polskiego przemysłu maszynowego są producenci urządzeń przemysłowych jak:
- Cormak - to firma wywodząca się z Siedlec, która już od 20 lat tworzy maszyny i rozwiązania technologiczne dla przemysłu. Firmę tę wyróżnia innowacyjne i nowoczesne podejście do produkcji, a ich klienci doceniają ich za restrykcyjne podejście do norm jakości i kompleksową obsługę.
- Zasada Fabryka Maszyn Sp. z o.o. - podobnie jak opisana wcześniej firma Zasada oferuje swoim klientom szeroki zakres usług związanych zarówno z samą produkcją maszyn jak i ich projektowaniem, sprzedażą i serwisem. Ich klientami są firmy przemysłu spożywczego.
- Fabryka Maszyn CNC Plot Electronics - firma ta od 2004 roku skupia się na tworzeniu maszyn CNC dla przemysłu. Do ich sterowanych numerycznie maszyn należą obrabiarki, frezarki, grawerki i wiele innych maszyn, które pozwalają na wytworzenie niemal dowolnej części.
Perspektywy przemysłu maszynowego w Polsce
Po wspomnianym wcześniej roku 2018, kiedy to wartość polskiego rynku maszynowego szacowano na 49 miliardów złotych, pojawił się niestety kryzys i ta podgałąź gospodarki zaliczyła spory spadek. Kolejnym ciosem była oczywiście pandemia, która przyniosła kolejne straty. Na szczęście widać już światełko w tunelu. Rok 2021 przemysł maszynowy zakończył ze sprzedażą o niemal 20% wyższą niż w roku poprzednim. Specjaliści prognozują, że o ile sytuacja na Ukrainie nie wywoła kolejnego kryzysu, to rok 2022 będzie jeszcze lepszy niż 2021.
Przemysł maszynowy to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. To on odpowiada za tworzenie narzędzi, dzięki którym inne branże mogą się rozwijać. Jest przez to jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, a jego dobre funkcjonowanie ma charakter strategiczny. Niestety ostatnie lata, a w szczególności pandemia mocno spowolniły, a wręcz odwróciły rozwój tej gałęzi przemysłu. Mamy jednak nadzieję, że ten niekorzystny trend niebawem się odwróci i znów zobaczymy rozkwit tej gałęzi gospodarki.
Volkswagen Poznań to cztery nowoczesne zakłady produkcyjne, ponad 11 000 pracowników oraz świetne produkty.
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to nie tylko największy producent samochodów osobowych w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. Grupa, w skład której wchodzi trzynaście polskich spółek, zatrudnia 6, 4 tys. osób.
Cormak to Polska firma o międzynarodowym zasięgu. Dzięki 20-to letniemu doświadczeniu w dostarczaniu maszyn i rozwiązań technologicznych, zajmuje pozycję lidera w dziedzinie zaopatrzenia przemysłu. Nowoczesne i innowacyjne podejście do produkcji konsekwentnie wzmacnia pozycję firmy na rynku jako producenta obrabiarek i urządzeń.
Volkswagen Motor Polska sp. z o.o. mieści się w Polkowicach na Dolnym Śląsku.
Firma Zasada Fabryka Maszyn zajmuje się w szerokim zakresie projektowaniem, produkcją i sprzedażą maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego.
Producent obrabiarek numerycznych.