Rolnictwo w Polsce

15 Marzec 2022 13:29
Kategoria: Rolnictwo
wallhere.com wallhere.com

Rolnictwo, mimo że odpowiada za jedynie 3% PKB Polski, jest jedną z najważniejszych gałęzi naszego przemysłu. Nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem udziału powierzchni rolnej w całkowitej powierzchni kraju. Wyprzedza nas jedynie Hiszpania i Francja. Mamy jednak sporo do nadrobienia do najlepiej rozwiniętych krajów Europy. Nasze rolnictwo jest mocno rozdrobnione i wymaga jeszcze większej mechanizacji i automatyzacji.

Historia rolnictwa na ziemiach polskich

Według archeologów ziemie polskie były uprawiane przez naszych przodków już od około czterech i pół tysiąca lat przed narodzeniem Chrystusa. Prowadzono wtedy tak zwaną gospodarkę żarową. Polegała ona na wypalaniu części puszczy, która szczelnie wypełniła ziemie ówczesnej polski, a następnie przy pomocy ręcznych narzędzi obracano wierzchnią warstwę ziemi i sadzono zboże. Głównie pszenicę, jęczmień i proso.

Pierwszym dużym przełomem było wynalezienie pługa i zaciągnięcie do pracy wołów. Sprawiło to, że uprawy były o wiele bardziej wydajne i nie wymagały aż tak dużego nakładu pracy. Natomiast procesem, który doprowadził do powstania współczesnego rolnictwa, była mechanizacja, która mocno rozwinęła się w Polsce na początku XX wieku.

Największe gospodarstwa rolne w Polsce

wikimedia.org
wikimedia.org

Poniżej prezentujemy trzy gospodarstwa rolne, które są jednymi z największych w Polsce:

  • Gospodarstwo braci Romanowskich - To największe polskie gospodarstwo rolne należące do jednego właściciela. Jest położone w województwie warmińsko-mazurskim. Na 12 tysiącach hektarów, z czego 8 tysięcy jest ich własnością, a 4 dzierżawione są od Agencji Nieruchomości Rolnych, produkują zboża, mięso i mleko. Własnością gospodarstwa jest też 4 tysiące krów, z których połowa to krowy mleczne.
  • Kombinat Rolny Kietrz - To ogromne przedsiębiorstwo, które na 8,5 tysiącach hektarów uprawia rzepak, kukurydzę, buraki, pszenicę oraz rośliny przeznaczone na paszę dla bydła. Obecnie kombinat zatrudnia około 300 osób.
  • Poldanor - Na polskim rynku działają również firmy, które są własnością zagranicznych inwestorów. Jednym z największych przykładów jest spółka Poldanor, której głównym udziałowcem jest Duńczyk Tom Axelgaard. Spółka ta kontroluje areał o powierzchni ponad 15 tysięcy hektarów i zatrudnia niemal 500 osób.

Największe firmy rolnicze w Polsce

Rolnictwo jako gałąź gospodarki nie kończy się na gospodarstwach rolnych. Zaliczają się do niego również firmy działające w szeroko pojętej branży rolniczej. Największymi z nich są:

  • Animex Foods Spółka z o.o. - przedsiębiorstwo to skupia się na produkcji mięsa drobiowego, wieprzowego oraz przetworów mięsnych. Ta założona w 1951 roku spółka posiada w Polsce 12 fabryk, w których zatrudnienie znajduje prawie 10 tysięcy osób.
  • Grupa Azoty - To największy koncern chemiczny w Polsce. Został on stworzony na bazie zakładów azotowych w Tarnowie, zbudowanych w 1927 roku na wniosek ówczesnego prezydenta Polski Ignacego Mościckiego. Grupa skupia się głównie na produkcji nawozów mineralnych. Obecnie jedna trzecia udziałów jest w rękach skarbu państwa, a firma zatrudnia niemal 14 tysięcy pracowników.
  • Mlekovita - To największa polska mleczarnia i jedna z największych w tej części świata. Firma ta cały czas zwiększa swój zasięg, odbiera kolejne nagrody, a jej produkty można znaleźć w niemal każdym kraju świata. Za jej sukcesem stoi niemal 4 tysiące pracowników.
  • BASF Polska - To polski oddział największego na świecie przedsiębiorstwa chemicznego. Firma ta na naszym rynku działa już od XIX wieku. Obecnie w naszym kraju posiada trzy zakłady produkujące nawozy dla rolnictwa.

Wpływ rolnictwa na środowisko naturalne

gazetawroclawska.pl
gazetawroclawska.pl

Goniąc za rozwojem i zyskiem, nie możemy zapominać, że rolnictwo wytwarza jedynie 3% światowego PKB, a mimo tego jest odpowiedzialne za 15-20% całkowitej emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych jak metan. Dobrym przykładem jest również nasz kraj. Ogółem powierzchnia rolna zajmuje aż 56% powierzchni naszego kraju, a tak jak wspomnieliśmy na wstępie, wytwarza jedynie 3% produktu krajowego brutto. Musimy więc pamiętać, aby podejmując decyzje zakupowe, kierować się nie tylko ceną danego towaru, ale również jego jakością i polityką ekologiczną jego producenta.

Rolnictwo od zawsze było i jeszcze długo będzie jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Możemy się jednak spodziewać, że branża ta będzie się unowocześniać. Eksperci prognozują, że wciąż będą znikały małe, rodzinne gospodarstwa rolne, a w ich miejscu pojawiały się będą jeszcze większe kombinaty, koncerny i spółki. Nam nie pozostaje nic innego niż śledzić uważnie rozwój polskiego rolnictwa i mieć nadzieję, że będzie ono miało jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, da wielu Polakom dobrą i godziwie płatną pracę, a polskie spółki rolnicze, podobnie jak wspomniana wcześniej Mlekovita będą świeciły sukcesy na międzynarodowym rynku. 

Inne publikacje
15 Marzec 2022 14:46
W 2020 r. Polska wyprodukowała 152 208 GWH z...
15 Marzec 2022 14:29
Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i...
15 Marzec 2022 13:50
Podstawowym zadaniem przemysłu metalurgicznego...