Przemysł maszynowy w Polsce

15 Marzec 2022 13:13
epoznan.pl epoznan.pl

Przemysł maszynowy zalicza się do przemysłu ciężkiego. Zakłady działające w tej branży opisuje się jako fabryki maszyn. Ten podsektor przemysłu zajmuje się produkcją i konserwacją maszyn dla przemysłu i klientów indywidualnych.

Historia przemysłu maszynowego na ziemiach Polskich

Przemysł maszynowy w Polsce zaczął rozwijać się nieco później niż na zachodzie europy. Swoje początki bierze on bowiem z rewolucji przemysłowej, która to na nasze ziemie dotarła nieco później. Jako jej początek możemy potraktować rok 1824, kiedy to uruchomiono w Łodzi pierwszą przędzalnie lub rok 1939, kiedy to uruchomiona została pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim.

Wynalezienie silnika parowego zrewolucjonizowało i tak naprawdę stworzyło dzisiejszy przemysł. Nowe, silne i niezawodne źródło napędu w niespotykany wcześniej sposób zwiększyło zapotrzebowanie na maszyny i doprowadziło do dynamicznego rozwoju tej gałęzi przemysłu.

Najprężniej rozwijał się on na Górnym Śląsku, Centralnym Okręgu Przemysłowym, wspominanej wcześniej Łodzi, a także w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Elblągu. Jak wynika z danych z 2018 roku, dzisiaj wartość polskiego rynku maszynowego wynosi 49 miliardów złotych. Przemysł ten nie jest więc może największą gałęzią polskiej gospodarki, ale jest zdecydowanie jedną z najważniejszych.

Trzy największe firmy polskiej branży motoryzacyjnej

volkswagen-newsroom.com
volkswagen-newsroom.com

Największymi firmami działającymi w Polsce w obszarze przemysłu maszynowego są firmy z branży motoryzacyjnej. Zajmują one całe podium i są nimi:

  • Volkswagen Poznań - to największa firma z branży motoryzacyjnej działająca w Polsce. Sam zakład w Poznaniu zatrudnia około 10 tysięcy osób. Produkowane są tam modele Caddy 5 i Transporter. Niemal połowa produkowanych w Polsce samochodów zjeżdża z taśmy produkcyjnej właśnie w tej fabryce.
  • FCA Bielsko-Biała - Grupa, która jest właścicielem między innymi marki samochodów Fiat, zajmuje w Polsce drugie miejsce pod względem ilości wyprodukowanych samochodów. Z ich fabryki położonej w Bielsku-Białej w 2020 roku wyjechało 173 950 nowych samochodów. Mimo tego spółka zamknęła rok rozliczeniowy ze stratą. Firma działa w Polsce od 1992 roku i zatrudnia obecnie około 3 tysiące pracowników.
  • Volkswagen Motor Polska - Podobnie jak omawiana wcześniej grupa FCA, Volkswagen działa w naszym kraju od 1992 roku. Ten wywodzący się z Niemczech globalny producent samochodów jako siedzibę w naszym kraju wybrał Poznań. Dziś jest to jedna z czołowych firm polskiego przemysłu maszynowego. W naszym kraju produkowane są samochody dostawcze, ciężarowe, samochody osobowe oparte o samochody użytkowe oraz samochody specjalne. Obok fabryki działa również odlewnia.

Polski przemysł urządzeń przemysłowych

Innymi ważnymi firmami dla polskiego przemysłu maszynowego są producenci urządzeń przemysłowych jak:

  • Cormak - to firma wywodząca się z Siedlec, która już od 20 lat tworzy maszyny i rozwiązania technologiczne dla przemysłu. Firmę tę wyróżnia innowacyjne i nowoczesne podejście do produkcji, a ich klienci doceniają ich za restrykcyjne podejście do norm jakości i kompleksową obsługę.
  • Zasada Fabryka Maszyn Sp. z o.o. - podobnie jak opisana wcześniej firma Zasada oferuje swoim klientom szeroki zakres usług związanych zarówno z samą produkcją maszyn jak i ich projektowaniem, sprzedażą i serwisem. Ich klientami są firmy przemysłu spożywczego.
  • Fabryka Maszyn CNC Plot Electronics - firma ta od 2004 roku skupia się na tworzeniu maszyn CNC dla przemysłu. Do ich sterowanych numerycznie maszyn należą obrabiarki, frezarki, grawerki i wiele innych maszyn, które pozwalają na wytworzenie niemal dowolnej części.

Perspektywy przemysłu maszynowego w Polsce

volkswagen-poznan.pl
volkswagen-poznan.pl

Po wspomnianym wcześniej roku 2018, kiedy to wartość polskiego rynku maszynowego szacowano na 49 miliardów złotych, pojawił się niestety kryzys i ta podgałąź gospodarki zaliczyła spory spadek. Kolejnym ciosem była oczywiście pandemia, która przyniosła kolejne straty. Na szczęście widać już światełko w tunelu. Rok 2021 przemysł maszynowy zakończył ze sprzedażą o niemal 20% wyższą niż w roku poprzednim. Specjaliści prognozują, że o ile sytuacja na Ukrainie nie wywoła kolejnego kryzysu, to rok 2022 będzie jeszcze lepszy niż 2021.

Przemysł maszynowy to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. To on odpowiada za tworzenie narzędzi, dzięki którym inne branże mogą się rozwijać. Jest przez to jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, a jego dobre funkcjonowanie ma charakter strategiczny. Niestety ostatnie lata, a w szczególności pandemia mocno spowolniły, a wręcz odwróciły rozwój tej gałęzi przemysłu. Mamy jednak nadzieję, że ten niekorzystny trend niebawem się odwróci i znów zobaczymy rozkwit tej gałęzi gospodarki. 

Inne publikacje
15 Marzec 2022 13:29
Rolnictwo, mimo że odpowiada za jedynie 3% PKB...
15 Marzec 2022 14:29
Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i...
15 Marzec 2022 13:50
Podstawowym zadaniem przemysłu metalurgicznego...