Szczecińska stocznia "Wulkan" zbuduje nowoczesny statek do oznakowania nawigacyjnego za 30,5 mln zł

Szczecińska stocznia "Wulkan" podpisała umowę na budowę specjalistycznego statku do obsługi oznakowania nawigacyjnego. Wartość kontraktu z Urzędem Morskim w Szczecinie wynosi 30,5 mln zł, a jednostka ma zostać zwodowana w ciągu 18 miesięcy. Nowy statek zastąpi 51-letnią "Galaktykę" i będzie służył do stawiania oraz konserwacji pław i znaków nawigacyjnych na torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zalewach Szczecińskim i Kamieńskim.
Podczas briefingu w Urzędzie Morskim wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreślił, że to przykład "repolonizacji gospodarki w praktyce". Budowa zostanie zrealizowana przez polską stocznię z wykorzystaniem usług lokalnych podwykonawców. Nowa jednostka będzie miała 30 metrów długości i oprócz podstawowych zadań związanych z oznakowaniem nawigacyjnym, będzie mogła prowadzić samodzielną żeglugę w trudnych warunkach lodowych oraz uczestniczyć w zabezpieczeniu przeciwpożarowym portów.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz wyjaśnił, że nowy statek stanie się flagową jednostką w ich flocie. Będzie mógł obsługiwać jednocześnie dwie pławy o wadze 4,5 tony każda oraz transportować załogi i ładunki. Obecnie Urząd Morski w Szczecinie obsługuje ponad 200 znaków nawigacyjnych i 300 pław, w tym około 120 stałych znaków i 200 pław na samym torze wodnym Szczecin-Świnoujście.
Prezes stoczni "Wulkan" Radosław Kowalczyk zaznaczył, że stocznia posiada odpowiednie zaplecze do realizacji tego projektu, w tym jedną z największych malarni okrętowych w Europie. W budowę zaangażowane będą także lokalne firmy, w tym Sea-Tech i Elektryka Morska. Nowy statek przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa żeglugi w regionie i będzie ważnym elementem odnowionej floty Urzędu Morskiego.