W Krakowie powstaje pierwsza w Polsce Fabryka Sztucznej Inteligencji
W Krakowie, w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, powstaje pierwsza w Polsce Fabryka Sztucznej Inteligencji. Inwestycja, która ma zakończyć się w 2025 roku, otrzyma prawie 70 milionów złotych rządowej subwencji, a dodatkowe wsparcie finansowe zapewnia Komisja Europejska.
Podczas konferencji prasowej na Akademii Górniczo-Hutniczej, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że projekt ten może przyczynić się do postrzegania Polski jako lidera cyfryzacji w Europie.
"Budujemy nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. To ważny krok w historii Polski, technologii, cyfryzacji i życia każdego obywatela" – zaznaczył minister.
Nowy poziom mocy oblic
W ramach Fabryki Sztucznej Inteligencji powstanie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, które umożliwi rozwijanie, testowanie i wdrażanie najnowszych technologii opartych na sztucznej inteligencji. Jak podkreślił Krzysztof Gawkowski, różnica w mocy obliczeniowej między obecnym superkomputerem Helios a nowym systemem będzie ogromna.
"Cyfronet do tej pory działał jak samochód osobowy, a dzięki Fabryce AI przesiądziemy się do samolotu. To właśnie taka różnica w mocy obliczeniowej" – powiedział minister cyfryzacji.
Zastos
Technologia rozwijana w Fabryce AI znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w medycynie i ochronie środowiska. Dzięki lepszej analizie danych możliwe będzie szybsze wprowadzanie nowych leków, dokładniejsze wykrywanie chorób, takich jak rak, czy skuteczniejsze reagowanie na zagro
Minister podkreślił również, że analiza zdjęć satelitarnych wspomoże rolnictwo, umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie terenami rolnymi oraz ochronę środowiska.
Cyfronet i superkomputer Helios
Podczas konferencji rektor AGH, prof. Jerzy Lis, przypomniał, że działający obecnie w Cyfronecie superkomputer Helios znajduje się w pierwszej setce najszybszych komputerów na świecie. Fabryka AI opierać się będzie na jeszcze bardziej zaawansowanym systemie, co umożliwi rozwój nowych narzędzi i technologii.
"Chcemy nie tylko dogonić światowych liderów, ale stać się częścią technologicznej czołówki" – powiedział rektor.
Jego zdaniem rozwój sztucznej inteligencji jest kluczowy nie tylko dla przemysłu, ale również dla edukacji.
"Nie będzie nowoczesnej edukacji w informatyce bez zaawansowanych narzędzi, takich jak te, które rozwijamy w Fabryce AI" – dodał.
Rozwój technologicznej suwerenności
Zdaniem ministra cyfryzacji rozwój sztucznej inteligencji w Polsce przyczyni się do budowania technologicznej suwerenności kraju. Fabryka AI będzie wspierać kształcenie nowych kadr, rozwój innowacyjnych projektów i uniezależnianie się od zagranicznych rozwiązań technologicznych.
Realizacja projektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a ukończenie zaplanowano na 2025 rok. Fabryka Sztucznej Inteligencji stanie się jednym z kluczowych elementów rozwoju cyfrowej gospodarki Polski.cyfrowej gospodarki Polski.