Przemysł zbrojeniowy w Polsce - aktualna sytuacja, szanse i wyzwania

01 Sierpień 2023 12:54
yablor.ru yablor.ru

Polska jest krajem o niezwykle ciekawej, ale zarazem trudnej historii, naznaczonej przez liczne wojny i konflikty. A to właśnie wojna jest najważniejszym motorem napędowym dla przemysłu zbrojeniowego. Nie może zatem dziwić fakt, że jest to w Polsce istotna gałąź przemysłu. Choć Polska nie może równać się z największymi eksporterami przemysłu zbrojeniowego, jak chociażby Stany Zjednoczone, Francja czy Niemcy, to jednak największe polskie firmy realizują wiele projektów cieszących się dużym uznaniem na całym świecie. Polskie pojazdy militarne i wytwarzana broń są chwalone przez ekspertów, a ich przydatność została sprawdzona w praktyce w trakcie wojny na Ukrainie. 

Przemysł zbrojeniowy kojarzy się przede wszystkim z produkcją broni, pojazdów wojskowych i amunicji, ale w praktyce w jego skład wchodzi znacznie więcej sektorów, jak chociażby sektor odzieżowy. Na potrzeby wojska produkowane są także liczne podzespoły i sprzęt elektroniczny. Nierozerwalnie z przemysłem zbrojeniowym powiązane są także przemysł lotniczy i przemysł stoczniowy. 

Sytuacja w polskim przemyśle zbrojeniowym 

Polski przemysł zbrojeniowy przeżywa aktualnie swoje 5 minut. Wszystko za sprawą wojny trwającej na Ukrainie. Rosyjska agresja skłoniła wiele krajów do tego, aby dozbroić i zmodernizować swoje armie, a to z kolei młyn na wodę dla przemysłu zbrojeniowego. Polskie firmy działające w sektorze przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza Polska Grupa Zbrojeniowa, otrzymują aktualnie liczne zamówienia. Szczególnie głośno jest o projektach AHS Krab (armatohaubica samobieżna), a także o karabinkach Grot. PGZ otrzymuje również spore zamówienia na amunicję artyleryjską i czołgową. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także odzież militarna i akcesoria związane z survivalem. 

Wyzwania i szanse na polskiego przemysłu zbrojeniowego 

Wojna to ogromna tragedia dla wielu cywili, ale i szansa dla przemysłu zbrojeniowego. Widać to chociażby na obecnym przykładzie wojny na Ukrainie. Nasi wschodni sąsiedzi każdego dnia przeżywają dramat związany z rosyjską agresją, ale sytuacja ta jednocześnie napędza przemysł zbrojeniowy. Wiele krajów chce się bowiem dozbroić i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Beneficjentem takiego stanu rzeczy jest także polski przemysł zbrojeniowy. Polskie systemy i broń zostały sprawdzone w praktyce przez ukraińską armię i spotkały się z bardzo pozytywnymi recenzjami. To z kolei oznacza, że polskie firmy mogą liczyć na ogromne zamówienia z wielu krajów, co zresztą już się dzieje. 

Rosnący popyt jest jednocześnie wyzwaniem. Polskie firmy zbrojeniowe muszą obecnie działać na dużo większych obrotach, aby sprostać kolejnym zamówieniom i wykorzystać potencjał do generowania dużych przychodów. To z kolei wymusza oczywiście dalszy rozwój technologiczny, a także wymaga wielu wykwalifikowanych specjalistów. Należy przy tym pamiętać, że polski przemysł zbrojeniowy musi liczyć się z ogromną konkurencją. W Europie liderami w tej dziedzinie są takie kraje, jak: Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy. 

Największe polskie firmy działające w przemyśle zbrojeniowym

Zdecydowanie największym przedstawicielem polskiego przemysłu zbrojeniowego jest Polska Grupa Zbrojeniowa. To przedsiębiorstwo utworzone w 2013 roku przez Skarb Państwa. Jest to jeden z największych koncernów obronnych w Europie, a ponadto mieści się w setce największych koncernów zbrojeniowych na całym świecie. W skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzi ponad 50 innych spółek. Polska Grupa Zbrojeniowa zajmuje się produkcją m. in.: broni osobistej, systemów radiolokacyjnych, transporterów opancerzonych, artylerii lufowej, bezzałogowych systemów powietrznych, a także systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. 

Spółki zależne od Polskiej Grupy Zbrojeniowej są podzielone na domeny: lotniczą (np. Wojskowe Zakłady Lotnicze, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Kalisz), morską (PGZ Stocznia Wojenna), lądowa (np. Huta Stalowa Wola, Autosan, Rosomak, Jelcz), broni i amunicji (np. MESKO, PCO, Łucznik, DEZAMET) oraz domeny C4ISR, czyli elektronik, informatyki i cybertechnologii (np. ZURAD, PIT-Radwar). Warto także wspomnieć o firmach Lubawa i Protektor. Lubawa to firma działająca w sektorze odzieży militarnej, natomiast Protektor zajmuje się produkcją obuwia militarnego i ochronnego. 

Przemysł zbrojeniowy w Polsce – podsumowanie 

Wojna trwająca za naszą wschodnią granicą sprawia, że polski przemysł zbrojeniowy przeżywa aktualnie swoje 5 minut. Polska zalicza się do czołówki krajów udzielających największego wsparcia militarnego Ukrainie. To z kolei oznacza, że polska broń, amunicja, pojazdy i systemy są wykorzystywane na prawdziwym polu bitwy i jak się okazuje, sprawdzają się na nim bardzo dobrze. To z kolei sprawia, że Polska Grupa Zbrojeniowa oraz zależne od niej spółki otrzymują kolejne duże zamówienia z wielu krajów, które chcą się dozbroić i zapewnić swoim obywatelom większe bezpieczeństwo. 

Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.

Produkcja przyrządów, części i zespołów, Projektowanie pojazdów opancerzonych, Produkcja pojazdów opancerzonych
Producent
Województwo Pomorskie, Gdynia

PGZ Stocznia Wojenna oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, remontów, przebudów, modernizacji i budów okrętów wojennych oraz jednostek dla innych służb mundurowych i państwowych. Posiadamy infrastrukturę przystosowaną do prowadzenia projektów tego typu oraz prawie stuletnie doświadczenie we współpracy z polską Marynarką Wojenną. Dodatkowo zaletą PGZ Stoczni Wojennej jest jej unikalna lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie głównej bazy morskiego rodzaju sił zbrojnych, tj. Portu Wojennego w Gdyni.

Projektowanie okrętów wojennych, Produkcja statków wojskowych, Produkcja wojskowych silników okrętowych
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

ROSOMAK - Szyjemy najwyższej jakości futra. Firma Rosomak została założona w roku 1978 i nieprzerwanie trwa po dzień dzisiejszy. Nasza siedziba mieści się w Krakowie. Specjalizujemy się w szyciu futer ze skór naturalnych i galanterii futrzanej.

Produkcja futer i wyrobów futrzarskich
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Spółka powstała w wyniku przekształceń kapitałowych Zakładów Samochodowych JELCZ S.A., producenta znanych w Polsce autobusów, samochodów ciężarowych i samochodów pożarniczych marki JELCZ.

Produkcja pojazdów specjalnych
Producent
Województwo Mazowieckie, Radom

Fabryka Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o. została powołana aktem notarialnym w dniu 14 lipca 2000 roku, w siedemdziesiąt pięć lat od daty powstania przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu.

Produkcja broni strzeleckiej
Producent
Województwo Lubelskie, Lublin

Buty ochronne marki Protektor to synonim bezpieczeństwa w codziennej pracy.

Produkcja odzieży specjalistycznej, środków ochrony indywidualnej
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 to jedna z wiodących firm branży lotniczej w Europie i jedna z kluczowych spółek PGZ.

Konserwacja i naprawa wojskowych statków powietrznych, Produkcja śmigłowców wojskowych, Produkcja części i akcesoriów do śmigłowców wojskowych
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Producent śmigłowców wojskowych oraz części i akcesoriów do śmigłowców wojskowych.

Konserwacja i naprawa wojskowych statków powietrznych, Produkcja samolotów wojskowych, Produkcja części i akcesoriów do samolotów wojskowych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Kalisz

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego jest przedsiębiorstwem polskiego przemysłu lotniczego od 1952 roku.

Projektowanie i produkcja silników lotniczych
Producent
Województwo Podkarpackie, Stalowa Wola

Huta Stalowa Wola – polskie przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego i zbrojeniowego powstałe w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na północny zachód od miasta Nisko, w okolicach wsi Pławo – obecnie Stalowa Wola.

Produkcja amunicji, łusek i nabojów
Producent
Województwo Podkarpackie, Sanok

Autosan – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Sanoku i marka autobusów.

Produkcja autobusów
Producent
Województwo Podkarpackie, Rzeszów

Zakłady Metalowe „Dezamet” SA – należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA przedsiębiorstwo produkcyjne z Nowej Dęby, wywodzące się z powstałej w 1939 Wytwórni Amunicji Nr 3, która została utworzona w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Produkcja amunicji, łusek i nabojów
Producent
Województwo Wielkopolskie, Ostrów Wielkopolski

Bezpieczeństwo klientów Lubawa S.A. jest wyzwaniem, którego spełnienie jest misją spółki.

Produkcja mundurów, akcesoriów
Producent
Województwo Świętokrzyskie, Skarżysko-Kamienna

Mesko – przedsiębiorstwo powołane w 1922 r., a działające od 25 sierpnia 1924 r. początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji następnie Zakłady Metalowe MESKO SA.

Produkcja amunicji, łusek i nabojów
Inne publikacje
02 Kwiecień 2024 09:46
Na tej liście znajduje się 1600 firm z Polski....
15 Marzec 2022 14:46
W 2020 r. Polska wyprodukowała 152 208 GWH z...
31 Lipiec 2023 07:02
Pozycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego na...