Sektor spożywczy w Polsce

15 Marzec 2022 14:29
log24.pl log24.pl

Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i najbardziej prężnie rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. W sektorze pracuje niemal 10,5% (czyli 1,7 mln) ogółu osób zatrudnianych w przemyśle. Polska to szósty co do wielkości rynek tego sektora w Europie. Producenci z Polski oferują dużą konkurencyjność zarówno w UE, jak i na całym świecie.

Rozwój sektora

Przystąpienie Polski do krajów UE było ściśle związane ze zmianą jej polityki rolnej, m.in. wdrożeniem Wspólnej Polityki Rolnej i Zintegrowanego Systemu Procedur Kontroli i Zarządzania, co umożliwiłoby otrzymywanie dopłat bezpośrednich dla rolnictwa. w przypadku płatności bezpośrednich, obejmujących do 94 proc. powierzchni gruntów możliwej do otrzymania tych płatności. W 2004 roku sektor rolny otrzymał 8,1 mld zł, w sumie ok. 2 mld euro.

Jako nowy członek UE Polska stała się objęta systemem wspólnej taryfy celnej, zakładającej swobodny przepływ towarów i usług w granicach UE, co przyczyniło się do 40-procentowego wzrostu eksportu polskiej żywności na rynek UE. Poza tym integracja miała wpływ na handel z krajami spoza UE, w tym z Rosją.

Obecnie Polska jest wiodącym producentem owoców (jabłka, maliny, czarne porzeczki, jagody), mięsa (drób, wieprzowina), nabiału i grzybów. Rodzime przemysł przetwórczy jest znany ze swojej różnorodności, w tym produkcja tytoniu i alkoholu na długiej liście produktów spożywczych.

Wiodący producenci żywności

eurabota.com
eurabota.com

Już od kilkudziesięciu lat wiele koncernów międzynarodowych, takich jak przykładowo Danone, Heinz, Nestle i Mondelez rozszerza swoją działalność na rynek polski. Co więcej, stały napływ inwestycji typu greenfield potwierdza, że ​​środowisko biznesowe w kraju rozwija się i coraz więcej międzynarodowych konsorcjów jest zainteresowanych. Warto dodać, że Polska ma czwartą co do wielkości powierzchnię gruntów przygotowanych pod inwestycje w UE i długą historię w przetwórstwie spożywczym. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło Polsce stworzyć profesjonalny system edukacji współpracujący z branżą spożywczą.

Z Polski pochodzi również wiele marek znanych w skali światowej. Przykład stanowić mogą przesiębiorstwa z branży mleczarkiej Mlekovita i Mlekpol lub producent soków, makaronów i płatków zbożowych Maspex. Znana jest również wódki Wyborowa i Sobieski, sok Tymbark, lody Grycan lody, czy czekolady Wedel.

Do największych firm sektora należą:

  • Sobsmak Sp. z o. o. - Zapewnia szeroką gamę produktów, w tym wędliny wędzone, wędliny blokowe, kiełbasy suche i produkty drobiowe.
  • Technex Sp. z o. o. Dostawca dodatków do żywności, aromatów, maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego.
  • Podanfol Sp. z o. o. - Produkuje sztuczne osłonki poliamidowe do kiełbas i sera. Znajduje się w Polsce.
  • Polan - produkuje marynowane warzywa, grzyby i przyprawy w słoikach, sałatki warzywne, dania gotowe, przetwory owocowe i sosy.
  • Wawel S.A. - Producent słodyczy w Europie. Siedziba główna w Krakowie, Polska.

Perspektywy na przyszłość

berryfish.com
berryfish.com

W lipcu 2014 r. przemysł spożywczy został wpisany przez polski rząd na listę sektorów priorytetowych. Dzięki temu polskie firmy z branży przetwórczej zamierzające rozwijać swój biznes lub zakładać nowe centra produkcyjne mogą liczyć na dotacje rządowe. Na koniec należy dodać, że zainteresowane firmy mogą również skorzystać z ulg podatkowych w licznych polskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Polska do niedawna z powodzeniem realizowała model bycia niskokosztowym ośrodkiem produkcyjnym dla Europy Zachodniej. Okazało się to skutecznym sposobem na dogonienie Zachodu, ale wraz ze wzrostem gospodarki i wzrostem płac strategia stała się mniej zrównoważona. Docelowo Warszawa musi znaleźć nowe branże i produkty, które będą napędzać jej gospodarkę, gdy przewaga taniej i wykwalifikowanej siły roboczej ulegnie erozji. Zmiana strategii będzie wymagać większych nakładów na badania i rozwój (B+R), aby poprawić utrzymujący się brak innowacji w Polsce. 

Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Nestlé w Polsce jest częścią światowego koncernu Nestlé. Nestle produkuje dania i napoje dla dzieci marki Gerber oraz Bofo Frut przy użyciu najnowszych technologii oraz dokładnie sprawdzonych składników.

Produkcja żywności dla niemowląt
Producent
Województwo Podlaskie, Wysokie Mazowieckie

Dzisiejsza MLEKOVITA to nie tylko produkty ze znanym logo – to całokształt aktywności i zaangażowanie w każdy aspekt działalności.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych, Produkcja mleka w puszkach
Producent
Województwo Małopolskie, Wadowice

Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Produkcja sosów
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

E.Wedel to kultowa czekoladowa marka w Polsce, która od prawie 170 lat dostarcza swoim konsumentom radość i przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku najlepszej jakości czekolady.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Dziś Wawel jest ukochaną marką Polaków i jedną z najstarszych firm produkujących słodycze w Polsce.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

DANONE w Polsce to grupa spółek, które oferują cenione przez konsumentów produkty, odgrywające istotną rolę w prawidłowo zbilansowanej diecie.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

W Polsce koncern Heinz pojawił się w 1994 roku jako importer ketchupu, a także sosów, tuńczyka i fasoli.

Produkcja sosów
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) – globalny koncern spożywczy zajmujący się wytwarzaniem produktów żywnościowych i napojów.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Podlaskie, Łomża

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Małopolskie, Tymbark

Tymbark gości w sercach i lodówkach Polaków od ponad 80 lat, zapewniając wyjątkowe doświadczenia smakowe i szczere emocje.

Produkcja soków
Producent
Województwo Mazowieckie, Majdan

„Grycan – Lody od pokoleń” to przede wszystkim lodziarnio-kawiarnie. Sieć liczy ponad 150 lokali w całej Polsce.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Mazowieckie, Wołomin

Zakład Przetwórstwa Mięsnego SOBSMAK Sp. z o.o. z siedzibę w Wołominie jest firmą prywatną, założoną w 1992 roku, jako spółka cywilna.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Małopolskie, Nowy Sącz

Prezentujemy Państwu nowoczesne metody wędzenia w oparciu o naturalne aromaty dymne.

Produkcja suplementów diety
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Działamy od 1982 roku. PODANFOL S.A. jako pierwsza firma w Polsce i jedna z niewielu w Europie zajęła się produkcją osłonek do wędlin i serów.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Małopolskie, Żabno

Początki firmy sięgają 1969 roku. W Tarnowie powstała wtedy mała rodzinna wytwórnia produkująca domowym sposobem ogórki konserwowe w słoikach.

Produkcja warzyw i owoców
Inne publikacje
02 Sierpień 2023 14:06
Przemysł high-tech opiera się na...
17 Lipiec 2023 12:44
Wrocław zajmuje trzecie miejsce po Warszawie i...
31 Lipiec 2023 07:02
Pozycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego na...