Sektor spożywczy w Polsce
Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i najbardziej prężnie rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. W sektorze pracuje niemal 10,5% (czyli 1,7 mln) ogółu osób zatrudnianych w przemyśle. Polska to szósty co do wielkości rynek tego sektora w Europie. Producenci z Polski oferują dużą konkurencyjność zarówno w UE, jak i na całym świecie.
Rozwój sektora
Przystąpienie Polski do krajów UE było ściśle związane ze zmianą jej polityki rolnej, m.in. wdrożeniem Wspólnej Polityki Rolnej i Zintegrowanego Systemu Procedur Kontroli i Zarządzania, co umożliwiłoby otrzymywanie dopłat bezpośrednich dla rolnictwa. w przypadku płatności bezpośrednich, obejmujących do 94 proc. powierzchni gruntów możliwej do otrzymania tych płatności. W 2004 roku sektor rolny otrzymał 8,1 mld zł, w sumie ok. 2 mld euro.
Jako nowy członek UE Polska stała się objęta systemem wspólnej taryfy celnej, zakładającej swobodny przepływ towarów i usług w granicach UE, co przyczyniło się do 40-procentowego wzrostu eksportu polskiej żywności na rynek UE. Poza tym integracja miała wpływ na handel z krajami spoza UE, w tym z Rosją.
Obecnie Polska jest wiodącym producentem owoców (jabłka, maliny, czarne porzeczki, jagody), mięsa (drób, wieprzowina), nabiału i grzybów. Rodzime przemysł przetwórczy jest znany ze swojej różnorodności, w tym produkcja tytoniu i alkoholu na długiej liście produktów spożywczych.
Wiodący producenci żywności
Już od kilkudziesięciu lat wiele koncernów międzynarodowych, takich jak przykładowo Danone, Heinz, Nestle i Mondelez rozszerza swoją działalność na rynek polski. Co więcej, stały napływ inwestycji typu greenfield potwierdza, że środowisko biznesowe w kraju rozwija się i coraz więcej międzynarodowych konsorcjów jest zainteresowanych. Warto dodać, że Polska ma czwartą co do wielkości powierzchnię gruntów przygotowanych pod inwestycje w UE i długą historię w przetwórstwie spożywczym. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło Polsce stworzyć profesjonalny system edukacji współpracujący z branżą spożywczą.
Z Polski pochodzi również wiele marek znanych w skali światowej. Przykład stanowić mogą przesiębiorstwa z branży mleczarkiej Mlekovita i Mlekpol lub producent soków, makaronów i płatków zbożowych Maspex. Znana jest również wódki Wyborowa i Sobieski, sok Tymbark, lody Grycan lody, czy czekolady Wedel.
Do największych firm sektora należą:
- Sobsmak Sp. z o. o. - Zapewnia szeroką gamę produktów, w tym wędliny wędzone, wędliny blokowe, kiełbasy suche i produkty drobiowe.
- Technex Sp. z o. o. Dostawca dodatków do żywności, aromatów, maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego.
- Podanfol Sp. z o. o. - Produkuje sztuczne osłonki poliamidowe do kiełbas i sera. Znajduje się w Polsce.
- Polan - produkuje marynowane warzywa, grzyby i przyprawy w słoikach, sałatki warzywne, dania gotowe, przetwory owocowe i sosy.
- Wawel S.A. - Producent słodyczy w Europie. Siedziba główna w Krakowie, Polska.
Perspektywy na przyszłość
W lipcu 2014 r. przemysł spożywczy został wpisany przez polski rząd na listę sektorów priorytetowych. Dzięki temu polskie firmy z branży przetwórczej zamierzające rozwijać swój biznes lub zakładać nowe centra produkcyjne mogą liczyć na dotacje rządowe. Na koniec należy dodać, że zainteresowane firmy mogą również skorzystać z ulg podatkowych w licznych polskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
Polska do niedawna z powodzeniem realizowała model bycia niskokosztowym ośrodkiem produkcyjnym dla Europy Zachodniej. Okazało się to skutecznym sposobem na dogonienie Zachodu, ale wraz ze wzrostem gospodarki i wzrostem płac strategia stała się mniej zrównoważona. Docelowo Warszawa musi znaleźć nowe branże i produkty, które będą napędzać jej gospodarkę, gdy przewaga taniej i wykwalifikowanej siły roboczej ulegnie erozji. Zmiana strategii będzie wymagać większych nakładów na badania i rozwój (B+R), aby poprawić utrzymujący się brak innowacji w Polsce.
Nestlé w Polsce jest częścią światowego koncernu Nestlé. Nestle produkuje dania i napoje dla dzieci marki Gerber oraz Bofo Frut przy użyciu najnowszych technologii oraz dokładnie sprawdzonych składników.
Dzisiejsza MLEKOVITA to nie tylko produkty ze znanym logo – to całokształt aktywności i zaangażowanie w każdy aspekt działalności.
Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.
E.Wedel to kultowa czekoladowa marka w Polsce, która od prawie 170 lat dostarcza swoim konsumentom radość i przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku najlepszej jakości czekolady.
Dziś Wawel jest ukochaną marką Polaków i jedną z najstarszych firm produkujących słodycze w Polsce.
DANONE w Polsce to grupa spółek, które oferują cenione przez konsumentów produkty, odgrywające istotną rolę w prawidłowo zbilansowanej diecie.
W Polsce koncern Heinz pojawił się w 1994 roku jako importer ketchupu, a także sosów, tuńczyka i fasoli.
Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) – globalny koncern spożywczy zajmujący się wytwarzaniem produktów żywnościowych i napojów.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie.
Tymbark gości w sercach i lodówkach Polaków od ponad 80 lat, zapewniając wyjątkowe doświadczenia smakowe i szczere emocje.
„Grycan – Lody od pokoleń” to przede wszystkim lodziarnio-kawiarnie. Sieć liczy ponad 150 lokali w całej Polsce.
Zakład Przetwórstwa Mięsnego SOBSMAK Sp. z o.o. z siedzibę w Wołominie jest firmą prywatną, założoną w 1992 roku, jako spółka cywilna.
Prezentujemy Państwu nowoczesne metody wędzenia w oparciu o naturalne aromaty dymne.
Działamy od 1982 roku. PODANFOL S.A. jako pierwsza firma w Polsce i jedna z niewielu w Europie zajęła się produkcją osłonek do wędlin i serów.
Początki firmy sięgają 1969 roku. W Tarnowie powstała wtedy mała rodzinna wytwórnia produkująca domowym sposobem ogórki konserwowe w słoikach.