Przemysł farmaceutyczny w Polsce – najważniejsze informacje

02 Sierpień 2023 12:33
ru.freepik.com ru.freepik.com

W latach 90. ubiegłego wieku w Polsce został zapoczątkowany dynamiczny rozwój przemysłu farmaceutycznego. Nasz kraj bazuje przede wszystkim na przemyśle generycznym, który w dużym uproszczeniu polega na produkcji leków zastępczych, które są zamiennikiem dla leku oryginalnego dostępnego na rynku od co najmniej 10 lat. Polski przemysł farmaceutyczny jest bardzo innowacyjny i bazuje na coraz to nowocześniejszych technologiach produkcyjnych. 

W rezultacie, Polska jest największym producentem leków w Europie środkowej i zajmuje miejsce w czołowej dziesiątce w gronie krajów Unii Europejskiej. Łączna wartość tej branży jest szacowana na ok. 7 mld euro, co przekłada się na ok. 1,33% PKB naszego kraju. Farmaceutyki stanowią również ok. 2% polskiego eksportu, choć warto tu zauważyć, że wartość importu jest nieznacznie większa. Na chwilę obecną w Polsce funkcjonuje ok. 13,000 aptek, z czego zdecydowana większość to punkty należące do większej sieci. Liczba aptek indywidualnych znacząco spadła po 2017 roku, po wprowadzeniu przepisów, w ramach których aptekę może prowadzić wyłącznie farmaceuta. 

Aktualna sytuacja w przemyśle farmaceutycznym 

Przemysł farmaceutyczny w Polsce jest uznawany za jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Opiera się bowiem na lekach generycznych, czyli nieoryginalnych. Opracowanie korzystniejszego zamiennika wymaga usprawnienia procesu produkcyjnego, co pozwala na zmniejszenie kosztów. To z kolei przynosi efekt końcowy, czyli tańszy lek zastępczy. Szacuje się, że nawet 80% leków stosowanych w Polsce to właśnie leki generyczne. Produkcja tego typu leków ma spore zalety, ponieważ pozwala bazować na badaniach i analizach, które zostały przeprowadzone na etapie opracowywania leku oryginalnego. Leki generyczne są korzystnie nie tylko dla samych pacjentów, ale również dla całego systemu opieki zdrowotnej, a wszystko z sprawą niższych cen. 

Dynamiczny rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego trwa od lat 90. ubiegłego wieku. Na chwilę obecną branża jest wyceniana na ponad 7 mld euro, co przekłada się na ok. 1,33% polskiego PKB. Wartość eksportu jest szacowana na ok. 300 mld euro (ok. 2% udziału w eksporcie globalnym), a import jest nieznacznie większy. Na ten moment w Polsce działa ok. 30 dużych farmaceutycznych raz ponad 250 wytwórców produktów leczniczych. W branży farmaceutycznej w naszym kraju zatrudnienie znajduje ponad 100 tysięcy ludzi. 

Innowacje w polskim przemyśle farmaceutycznym 

W Polsce produkowane są przede wszystkim leki generyczne oraz bionastępcze. Wytwarzanie takich leków siłą rzeczy jest związane właśnie z innowacją. Są bowiem leki nieoryginalne, które dla odbiorcy końcowego mają być korzystniejszą alternatywą dla leku oryginalnego. Aby tak się stało, należy zoptymalizować procesy produkcyjne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Tylko w ten sposób można stworzyć tańszy, ale równie dobry produkt, który sprosta społecznym potrzebom. Leki generyczne nie są zatem jedynie „kopią” leku oryginalnego, ale jego poprawioną wersją, którą można pozyskiwać w niższej cenie. Takie ukształtowanie przemysłu farmaceutycznego w naszym kraju sprawia, że innowacja jest jednym z celów nadrzędnych. 

Wyzwania stojące przed polskim przemysłem farmaceutycznym 

Sporym wyzwaniem są bardzo duże koszty działalności. Finalnie, leki generyczne mają być produkowane przy mniejszym nakładzie kosztów, niż lek oryginalny, tak, aby można było zaoferować finalnym odbiorcom niższe ceny. Zanim jednak ten cel zostanie osiągnięty, trzeba poświęcić bardzo duże koszty na rozwój technologii, testy, badania oraz inne operacje, które pozwalają stworzyć zamiennik atrakcyjniejszy od leku oryginalnego. Ponadto, jest to obarczone ryzykiem, że finalny produkt jednak nie sprosta oczekiwaniom branży. To oznacza, że tylko największe firmy o dużym kapitale mają realne szanse odnalezienia się w przemyśle farmaceutycznym. Do tego, przemysł ten wymaga bardzo wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie farmacji i chemii. 

Największe polskie firmy w przemyśle farmaceutyczny 

Liderem w polskiej branży farmaceutycznej jest spółka NEUCA notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Swoją siedzibę posiada w Toruniu. NEUCA zajmuje się produkcją leków, suplementów i kosmetyków, ale przede wszystkim odpowiada za dystrybucję leków do aptek. Udziały grupy NEUCA w rynku wynosiły ok. 31%. Inne duże firmy farmaceutyczne w Polsce to: Farmacol, Selvita, Celon Pharma, Aflofarm, Mercator Medical, Adamed oraz Polpharma. W Polsce działa blisko 13,000 aptek, z czego zdecydowaną większość stanowią sieci apteczne. Największe z nich to: Dbam o Zdrowie, Dr.Max, Cef@rm 36,6, ZIKO, Słoneczna, Prima, Gemini i Centrum Zdrowia. 

Przemysł farmaceutyczny w Polsce – podsumowanie 

Przemysł farmaceutyczny odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Nasz kraj może pochwalić się bardzo innowacyjną branżą, która tworzy wiele leków generycznych, stanowiących korzystną alternatywę dla leków oryginalnych. Są one przystosowane do potrzeb finalnych odbiorów oraz do systemu opieki zdrowotnej. Branża farmaceutyczna w naszym kraju daje zatrudnienie ponad 100 tysiącom ludzi i ma spory udział w PKB. Biorąc jednak pod uwagę koszty działalności, tylko firmy o odpowiednio dużym kapitale zakładowym mogą odnaleźć się w tej gałęzi przemysłu. 

Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Jesteśmy firmą farmaceutyczną, której celem jest poprawianie zdrowia i jakości życia ludzi.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Grupa Mercator Medical to producent rękawic i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Jako producent sprzedaje do ponad 60 krajów na całym świecie, jako dystrybutor działa na rynkach Europy i Rosji.

Produkcja odzieży specjalistycznej, środków ochrony indywidualnej
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Producent leków znajdujących zastosowanie w kardiologii, gastroenterologii i neurologii.

Produkcja leków, suplementów diety
Dystrybutor
Województwo Kujawsko-Pomorskie, Toruń

Od ponad 30 lat działamy w obszarze ochrony zdrowia, łącząc synergicznie potrzeby farmaceutów, producentów i pacjentów.

Produkcja leków, suplementów diety
Dystrybutor
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Jesteśmy czołowym dystrybutorem środków farmaceutycznych w Polsce.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Selvita realizuje zintegrowane projekty badawczo-rozwojowe wspierając swoich klientów w obszarze odkrywania i rozwoju leków.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Celon Pharma S.A. jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne leki.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Mazowieckie, Czosnów

Od powstania firmy Adamed w 1986 roku wyrośliśmy na jedną z najważniejszych firm farmaceutycznych w Polsce.

Produkcja leków, suplementów diety
Inne publikacje
17 Kwiecień 2024 08:49
Polski przemysł elektroniczny umacnia swoją...
02 Sierpień 2023 14:06
Przemysł high-tech opiera się na...
15 Marzec 2022 14:15
Światowe trendy w branży chemicznej stawiają...