Przemysł elektroniczny w Polsce – zbiór kluczowych informacji

17 Kwiecień 2024 08:49
pl.trotec.com pl.trotec.com

Polski przemysł elektroniczny umacnia swoją pozycję na tle innych krajów europejskich. Nasz kraj jest największym dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych w Europie. Warto także zauważyć, że Polska jest zaliczana do krajów odznaczających się największą dynamiką wzrostu nowoczesnych gałęzi przemysłu, w tym również przemysłu elektronicznego. W dużej mierze jest to zasługa zagranicznych inwestorów, którzy na przestrzeni ostatnich lat dostarczali nie tylko kapitału, ale również technologii potrzebnych do rozwoju polskiego przemysłu elektronicznego. 

Przemysł elektroniczny w Polsce rozwija się już od lat trzydziestych XX wieku. Przyczynił się do tego holenderski koncern Philips, który postanowił uruchomić w naszym kraju swoje zakłady produkcyjne. I tak w 1922 roku w Warszawie postała Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznych. W 1928 roku firma została przekształcona w Polskie Zakłady Philips. W XXI wieku Polska znacząco zmodernizowała swój przemysł kładąc większy nacisk na nowoczesne technologie oraz innowacyjne branże. W Polsce bardzo prężnie rozwija się specjalistyczny przemysł Hi-Tech, który w dużej mierze jest powiązany także z branżą elektroniczną. 

Aktualna sytuacja przemysłu elektronicznego w Polsce

W Polsce funkcjonuje już ponad 400 firm związanych z przemysłem elektronicznym zatrudniających przynajmniej 10 pracowników. Całkowite zatrudnienie w tym sektorze wynosi ok. 62,5 tys. pracowników. W Polsce funkcjonuje kilka renomowanych uczelni specjalizujących się w kierunkach ścisłych, dzięki czemu na rynek pracy regularnie trafiają specjaliści, którzy są niezbędni do dalszego rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu, w tym przemysłu elektronicznego. Rola tego przemysłu w ostatnich latach znacząco wzrosła. Warto zauważyć, że na ten moment Polska jest największym w Europie dostawcą akumulatorów litowo-jonowych do samochodów. Eksport tych baterii pozwolił w 2022 roku wypracować dochód na poziomie 6,5 mld euro. 

Perspektywy dla przemysłu elektronicznego w Polsce

Polska dysponuje nowoczesnymi technologiami, wykwalifikowanymi specjalistami, jak również centrami badawczo-rozwojowymi, w których stale pracuje się nad wdrażaniem nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na usprawnienie procesów produkcyjnych i zmniejszenie kosztów produkcji. Nasz kraj jest także bardzo popularny wśród zagranicznych inwestorów, którzy coraz chętniej lokują tu swój kapitał i otwierają nowoczesne zakłady produkcyjne. Jest to korzystne dla całej branży elektronicznej w naszym kraju. Na uwagę zasługuje fakt, że największe polskie firmy z tego sektora specjalizują się w bardzo zaawansowanych systemach elektronicznych, na które jest coraz większy popyt. Według różnych szacunków można zakładać, że polski przemysł elektroniczny będzie się nadal rozwijał. Dotyczy to także przemysłu High-Tech, czyli przemysłu elektronicznego stosującego najnowocześniejsze technologie. 

Wyzwania stojące przed polskim przemysłem elektronicznym

Przemysł elektroniczny kładzie duży nacisk na rozwój technologii, które pozwoliłyby na usprawnienie procesu produkcyjnego i zmniejszenie zużycia energii, co przełożyłoby się na optymalizacje kosztów. Branża elektroniczna stale się rozwija, co przekłada się także na wzrost kosztów. Problemem w nadchodzących latach może być również narastający konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. W wielu branżach, w tym również w przemyśle elektronicznym obserwuje się coraz częstsze trudności w utrzymaniu sprawnie działającego łańcucha dostaw. Tymczasem, wystarczy kilka dni opóźnienia w dostawach kluczowych komponentów, aby duże zakłady produkcyjne generowały w tym czasie bardzo duże straty. Tym czasem stały rozwój przemysłu elektronicznego oznacza, że popyt na komponenty będzie stale rósł, a podaż może okazać się niewystarczająca. 

Największe firmy w przemyśle elektronicznym w Polsce

W Polsce działa ponad 400 przedsiębiorstw związanych z branżą elektrotechniczną zatrudniających ponad 10 pracowników. W sumie, zatrudnienie w tej branży znajduje ponad 62,5 tys. osób. Do największych polskich firm z sektora branży elektronicznej możemy zaliczyć: 

  • Apator (urządzenia i systemy pomiarowe, automatyzacja pracy sieci elektroenergetycznej),
  • Wilk Elektronik (pamięć komputerowa),
  • Pit-Radwar (urządzenia z zakresu elektroniki profesjonalnej dla sił zbrojnych),
  • Medcom (urządzenia energoelektryczne), 
  • WB Electronics (technologie informatyczne i łączność sieciowa),
  • Centra (akumulatory),
  • Posnet Polska (kasy i drukarki fiskalne).

Do grona najważniejszych polskich firm działających w sektorze przemysłu elektronicznego warto zaliczyć także producentów sprzętu AGD i RTV. W tym gronie na czele znajdują się takie marki, jak chociażby Amica, MPM, Ciarko, Kruger&Metz, myPhone. 

Przemysł elektroniczny w Polsce – podsumowanie

Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu, a jednym z nich jest przemysł elektroniczny. Polska jest znana przede wszystkim z baterii litowo-jonowych oraz akumulatorów samochodowych, będąc liderem wśród dostawców takiego sprzętu elektronicznego w całej Europie. Polskie przedsiębiorstwa produkują rocznie ponad 3,3 mln maszyn cyfrowych, 280 tys. telefonów, 3,29 mln odbiorników radiowych oraz 16,7 mln telewizorów (stan na 2022 rok). Nasz kraj może pochwalić się także firmami zajmującymi się produkcją specjalistycznych systemów elektronicznych wykorzystywanych chociażby przez siły zbrojne. Wartość eksportu branży elektronicznej w 2021 roku wyniosła 98,4 mld zł i wiele wskazuje na to, że wartości te będą rosły w nadchodzących latach. 

Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Oddział Wrocław PIT-RADWAR S.A. (powstały z połączenia Oddziału Wrocławskiego PIT S.A. i Przedsiębiorstwa Produkcyjnego Podzespołów Elektronicznych DOLAM S.A.) jest jedynym polskim producentem kontaktronów (miniaturowych, mocy, przełącznych i wysokonapięciowych).

Produkcja lamp elektronowych
Producent
Województwo Kujawsko-Pomorskie, Toruń

Jesteśmy międzynarodową grupą kapitałową producentów urządzeń i systemów pomiarowych.

Produkcja sprzętu elektronicznego
Producent
Województwo Śląskie, Mikołów

Wilk Elektronik S.A. to unikalna, polska, nowoczesna firma zlokalizowana w Łaziskach Górnych jedyny w Europie producent pamięci komputerowych.

Produkcja mikroelektroniki
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Medcom – polski producent urządzeń energoelektronicznych dużych mocy z siedzibą w Warszawie.

Produkcja pozostałych elementów elektronicznych
Producent
Województwo Mazowieckie, Ożarów Mazowiecki

WB ELECTRONICS S.A., to lider zmian technologicznych w polskiej armii i przemyśle obronnym.

Produkcja pozostałych elementów elektronicznych
Producent
Województwo Dolnośląskie, Wrocław

Posnet Polska S.A. - producent wysokiej jakości kas i drukarek fiskalnych.

Produkcja sprzętu elektronicznego
Producent
Województwo Wielkopolskie, Szymanowo

Amica to największy polski producent sprzętu AGD.

Produkcja sprzętu AGD
Producent
Województwo Mazowieckie, Milanówek

MPM to polska firma i marka zmechanizowanego sprzętu AGD z ponad 30 letnią tradycją.

Produkcja sprzętu AGD
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Ciarko Design to polska marka designerskich okapów kuchennych, charakteryzujących się najwyższą jakością.

Produkcja sprzętu AGD
Dostawca
Województwo Mazowieckie, Gośniewice

Krüger&Matz – polska marka należąca do firmy Lechpol Electronics, specjalizująca się w imporcie urządzeń mobilnych oraz sprzętu audio.

Produkcja sprzętu elektronicznego
Inne publikacje
29 Maj 2024 07:51
W polskim przemyśle znaczącą rolę odgrywa...
07 Wrzesień 2023 08:14
Przemysł petrochemiczny w dużej mierze jest...
18 Lipiec 2023 12:24
Warszawa od wielu lat generuje zdecydowanie...