Poznań - stale rozwijające się przemysłowo miasto w Polsce!

25 Lipiec 2023 12:30
volkswagen-newsroom.com volkswagen-newsroom.com

Poznań zalicza się do grona największych ośrodków gospodarczych w Polsce. Stanowi ważne centrum przemysłu, handlu, logistyki oraz nowoczesnych usług biznesowych. Korzystna lokalizacja i dobrze rozwinięte węzły komunikacyjne sprzyjają dalszemu rozwojowi gospodarczemu tego miasta, a jednocześnie przyciągają zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów. Jednym z największych przedstawicieli poznańskiej gospodarki jest spółka Volkswagen Poznań, która zatrudnia ponad 10,000 pracowników. Branża motoryzacyjna bez wątpienia ma duże znaczenie dla gospodarki Poznania. 

W województwie wielkopolskim funkcjonuje Poznański Okręg Przemysłowy, w skład którego poza Poznaniem wchodzą również: Oborniki, Wronki, Szamotuły, Środa Wielkopolska oraz Śrem. Głównymi gałęziami przemysłu w Wielkopolsce są: przemysł elektromaszynowy, przemysł chemiczny, przemysł spożywczy, przemysł drzewno-papierniczy oraz przemysł mineralny. 

Branża motoryzacyjna 

Jednym z największych pracodawców w Poznaniu jest przedsiębiorstwo Volkswagen Poznań, które na dzień dzisiejszy zatrudnia ok. 10,000 pracowników. Na terenie poznańskiej fabryki realizowane są montaże takich samochodów, jak np.: Audi A6, Seat Cordoba, Skoda Fabia czy Volkswagen Passat, Bora i Polo. Na terenie fabryki produkowane były pojazdy transportowe, np. Volkswagen Caddy. Do aktualnie produkowanych pojazdów zaliczyć możemy: Volkswagen Transporter T6, MAN TGE i Ford Transit Connect III. Z branżą motoryzacyjną związana jest także japońska firma Bridgestone specjalizująca się w produkcji opon. W branży motoryzacyjnej na terenie Poznania funkcjonują również spółki: Man Bus oraz Solaris Bus & Coach. W produkcji maszyn rolniczych specjalizuje się firma John Deere. 

Branża handlowa 

Jedną z najważniejszych branży Poznania jest branża handlowa. W stolicy Wielkopolski lub w jej okolicach swoje siedziby mają takie spółki, jak chociażby: Jeronimo Martins Polska (związana m. in. z siecią sklepów Biedronka), Grupa Eurocash, Lidl Polska, Piotr i Paweł, Grupa Muszkieterów, Selgros, Kompania Piwowarska oraz Żabka Polska. Przedsiębiorstwa handlowe zlokalizowane w Poznaniu lub w jego okolicach zaliczają się do grona największych firm w naszym kraju i stanowią ważny motor napędowy dla gospodarki tego regionu. Wiodącą spółką w tej branży pod kątem średniej ważonej jest 4Kraft specjalizująca się w produkcji artykułów wyposażenia wnętrz. Dochody tej firmy w 2020 roku przekroczyły 330 mln zł. 

Branża informatyczna i sektor IT 

Poznań może się także pochwalić dobrze prosperującą branżą teleinformatyczną oraz nowoczesnym sektorem usług IT. To właśnie w Poznaniu swoją siedzibę ma przedsiębiorstwo Allegro prowadzące największy portal e-commerce w naszym kraju. Siedzibę w Poznaniu posiada także przedsiębiorstwo Komputronik prowadzące jedną z największych polskich sieci sklepów ze sprzętem komputerowym. 

Branża TSL 

Do branży TSL zaliczamy trzy sektory: transport, spedycję oraz logistykę. To kolejna z wiodących w Poznaniu branż mających duży wpływ na gospodarkę regionu. Wpływa na to w dużej mierze strategiczna lokalizacja Poznania. Wśród wiodących spółek z branży TSL funkcjonujących w Poznaniu lub w województwie wielkopolskim wyróżnić możemy: Nagel Polska, Raben Logistics Polska oraz Fresh Logistics Polska. 

Branża spożywcza i farmaceutyczna 

Jak już wiesz, swoje siedziby w Poznaniu mają liczne firmy związane z prowadzeniem znanych sieci sklepów spożywczych na terenie naszego kraju. Ponadto, dobrze prosperuje tu branża spożywcza, a zwłaszcza przetwórstwo mięsne. Do grona czołowych firm w tej branży zaliczyć możemy: PPM Firma Marcinkowscy (Zbęchy-Pole), spółkę Kręglewscy (Ponin), ARGO Rydzyna (Kłoda), a także AGRO Handel (Mościszki). Artykuły spożywcze wytwarza także firma The Lorenz Bahlsen Snack World z siedzibą w Sadach. Liderem w branży tytoniowej jest firma Imperial Tobacco Polska. Z kolei głównym przedstawicielem branży farmaceutycznej jest GlaxoSmithKline Pharmaceutics. 

Branża tworzyw sztucznych 

W Poznaniu oraz okolicach znajdują się zakłady wyspecjalizowane w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Do tego grona zaliczyć możemy chociażby firmę Aluplast znaną z okien i drzwi wykonanych z PVC. Na terenie Poznania swoją siedzibę ma spółka SKF zajmująca się produkcją łożysk. Ważnym przedstawicielem tej branży jest także spółka REHAU specjalizująca się w przetwórstwie polimerów, które są wykorzystywane m. in. w branży budowlanej oraz motoryzacyjnej. 

Gospodarka w Poznaniu – podsumowanie 

Poznań to jeden z największych ośrodków handlowych w naszym kraju. W stolicy Wielkopolski swoje siedziby ma wiele firm związanych z prowadzeniem największych sieci sklepów spożywczych w naszym kraju, a także zakłady działające w branży spożywczej i farmaceutycznej. W dużej mierze jest to związane ze strategiczną lokalizacją Poznania, a także dobrze rozwiniętą branżą TLS. Poznań w ostatnich latach rozwija się w sektorze usług biznesowych, a na terenie miasta funkcjonuje kilka czołowych firm znanych z branży teleinformatycznej oraz sektora IT. 

Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Volkswagen Poznań to cztery nowoczesne zakłady produkcyjne, ponad 11 000 pracowników oraz świetne produkty.

Produkcja samochodów osobowych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

MAN Bus Sp. z o.o. – polska spółka należąca do koncernu MAN, specjalizująca się w produkcji autobusów miejskich.

Produkcja autobusów
Producent
Województwo Wielkopolskie, Owińska

Solaris Bus & Coach to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Bazując na 25-letnim doświadczeniu i ponad 20 000 wyprodukowanych pojazdów, Solaris każdego dnia wpływa na jakość komunikacji miejskiej w setkach miast w całej Europie.

Produkcja pojazdów użytkowych, Produkcja autobusów, Produkcja trolejbusów
Dostawca
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Należymy do Grupy Jeronimo Martins. Jesteśmy firmą z tradycjami – nasze korzenie sięgają 1792 roku.

Produkcja półfabrykatów i gotowych posiłków
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Jesteśmy liderem na polskim rynku piwa.

Przemysł browarniczy
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Naszą misją jest tworzenie produktów, które pomogą sprostać wyzwaniom, stawianym przez rodzicielstwo.

Produkcja zabawek
Producent
Województwo Wielkopolskie, Zbęchy-Pole

Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Mięsnego Firma Marcinkowscy Sp. z o.o. jest rodzinną firmą założoną w latach ’90 przez Zbigniewa i Bogdana Marcinkowskich działającą w branży mięsnej. Główną działalnością firmy jest ubój trzody chlewnej oraz rozbiór mięsa wieprzowego.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Kościan

Już od 30 lat zajmujemy się rozbiorem mięsa wołowego.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Rydzyna

Spółka Agro-Rydzyna Sp. z o.o. założona została w 1992 roku i należy do Grupy Kapitałowej Dino Polska.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Krzywiń

Zakłady mięsne AGRO-HANDEL Sp. z o.o. są przedsiębiorstwem rodzinnym, stworzonym w 1989 roku przez Jana Ludwiczaka i Wspólników.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

The Lorenz Bahlsen Snack-World – niemieckie przedsiębiorstwo spożywcze, które powstało w 1999, po podziale koncernu Bahlsen pierwotnie produkującego słodkie i słone przekąski, w tym słone paluszki.

Produkcja snaków, chipsów
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Firma aluplast stała się globalnym graczem – 20 oddziałów produkcyjnych i przedstawicielstw na całym świecie zapewnia nam znakomitą pozycję na rynku.

Produkcja okien i drzwi
Producent
Województwo Wielkopolskie, Poznań

Witamy w REHAU — jednej z wiodących marek premium w zakresie polimerowych rozwiązań dla sektora budowlanego, motoryzacyjnego i przemysłowego zatrudniającej ponad 20 000 pracowników na całym świecie.

Produkcja polimerów, tworzyw sztucznych
Inne publikacje
24 Lipiec 2023 06:39
Łódź od wielu lat jest jednym z największych...
05 Listopad 2023 12:23
Podstawą polskiej gospodarki jest bez wątpienia...
07 Wrzesień 2023 08:14
Przemysł petrochemiczny w dużej mierze jest...