Cementownia i terminal przeładunkowy w Szczecinie – duża inwestycja przemysłow

11 Grudzień 2024 06:42
rynekinfrastruktury.pl rynekinfrastruktury.pl

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę przedwstępną z konsorcjum Polski Cement, Speed i Tridente, dotyczącą budowy cementowni i terminala przeładunkowego na Ostrowie Grabowskim.

Konsorcjum wydzierżawi 10-hektarowy teren na 30 lat, co umożliwi realizację inwestycji o dużym znaczeniu dla rozwoju przemysłowego regionu. Projekt zakłada budowę nowoczesnej cementowni oraz uniwersalnego terminala przeładunkowego, co znacząco zwiększy potencjał szczecińskiego portu morskiego.

Nowoczesne technologie na rzecz ekologii i efektywności

Przedstawiciele inwestorów zapewniają, że budowa cementowni nie będzie wiązała się z uciążliwościami dla mieszkańców Szczecina. Bartłomiej Kmiotek, prezes zarządu Polskiego Cementu, podkreśla, że proces produkcji będzie w pełni hermetyczny, co zminimalizuje emisję pyłów. – Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ograniczymy wpływ na środowisko do minimum, – mówi Kmiotek.

Terminal przeładunkowy, który powstanie na nowo wybudowanym Nabrzeżu Norweskim, zostanie zintegrowany z infrastrukturą portową zmodernizowaną w ramach projektu "Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego". Inwestycja obejmuje m.in. budowę nowych nabrzeży o łącznej długości ponad 1000 metrów oraz pogłębienie Kanału Dębickiego, co pozwoli obsługiwać statki klasy Panamax.

Inwestycje przemysłowe napędzają rozwój regionu

Cementownia na Ostrowie Grabowskim ma zapewnić zdolności produkcyjne na poziomie 2 mln ton suchego produktu rocznie. Nawet połowa produkcji będzie eksportowana na rynki brytyjskie i skandynawskie, co umocni pozycję Szczecina jako istotnego węzła przemysłowo-transportowego w regionie.

Oprócz cementowni na wyspie powstanie także fabryka hiszpańskiej firmy Windar, która zajmie się produkcją wież i komponentów dla farm wiatrowych. – Rozwój Ostrowa Grabowskiego to krok w kierunku nowoczesnej gospodarki, która łączy potencjał przemysłowy z dbałością o środowisko naturalne, – komentuje Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Szczecin jako "Panamax Ready"

Zmodernizowana infrastruktura portowa w Szczecinie umożliwi obsługę statków o zanurzeniu do 11 metrów, co zwiększy konkurencyjność portu na arenie międzynarodowej. Planowana cementownia i terminal przeładunkowy mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju przemysłu i logistyki w regionie.

Inwestycja jest elementem długofalowej strategii, której celem jest zwiększenie atrakcyjności portu i przyciągnięcie kolejnych inwestorów.

Inne publikacje
25 Lipiec 2023 12:30
Poznań zalicza się do grona największych ośrodków...
17 Styczeń 2025 09:21
BSH Home Appliances wzmacnia swoją obecność w...
15 Marzec 2022 14:29
Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i...