Warszawa – stolica kluczową gałęzią przemysłu w Polsce
Warszawa od wielu lat generuje zdecydowanie największe dochody ze wszystkich polskich miast. Są one ponad trzykrotnie wyższe w porównaniu z Wrocławiem i Krakowem, które zajmują miejsca za stolicą naszego kraju. Miasto stołeczne zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Prawdziwy boom nastąpił w 2004 roku, kiedy to Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Wówczas Warszawa stała się niezwykle atrakcyjnym rynkiem, na który błyskawicznie wkroczyło wiele zagranicznych firm i koncernów. Gospodarkę Warszawy napędza również to, że w stolicy swoje siedziby ma wiele największych spółek funkcjonujących w kluczowych branżach.
Warszawa może pochwalić się dobrze rozwiniętym przemysłem, jest ważnym ośrodkiem handlowym na mapie Europy, a jednocześnie jest drugim największym skupiskiem przedsiębiorstw usługowych w naszym kraju (prym w tej dziedzinie wiedzie Kraków). Dochody własne Warszawy w 2022 roku wyniosły prawie 9 mld zł. Które branży mają największy udział w gospodarce stolicy naszego kraju?
Branża budowlana
W Warszawie swoje siedziby ma wiele największych spółek działających w sektorze budownictwa. Na czele znajduje się firma Budimex, a drugie miejsce zajmuje Strabag z siedzibą w sąsiednim Pruszkowie. Bardzo wysoko plasuje się również spółka Erbud. W stolicy naszego kraju swoje siedziby mają liczne firmy budowlane, które oferują swoje usługi na terenie całej Polski, ale również na terenie Europy. To strategiczna lokalizacja, która przyciąga także kapitał zagraniczny.
Branża transportowa
Strategiczna lokalizacja Warszawy decyduje również o dużym sukcesie branży transportowej. Liderem tej branży jest oczywiście Grupa Polskie Koleje Państwowe, a wysoko w tym zestawieniu plasują się także spółki PKP Cargo oraz PKP InterCity. W stolicy swoją siedzibę ma także spółka Poczta Polska. Biorąc pod uwagę ścisłą czołówkę najbardziej dochodowych firm w sektorze transportu i logistyki w naszym kraju, w Warszawie swoje siedziby posiadają również: Grupa Kapitałowa DPD Polska, Polskie Linie Lotnicze LOT, a także OGP Gaz-System.
Branża motoryzacyjna
Duży wpływ na wysokie przychody miasta Warszawy ma także branża motoryzacyjna. Od 1950 roku na terenie Warszawy funkcjonowała Fabryka Samochodów Osobowych (FSO), odpowiedzialna za produkcję takich perełek, jak: Warszawa, Syrena, Fiat 125p, Polonez, Daewoo Matiz i Lanos, Chevrolet Aveo. Niestety, koncern ten nie przetrwał próby czasu i od początku XXI wieku tracił kolejne kontrakty. W 2023 roku rozpoczęła się rozbiórka niektórych budynków FSO. Na ich miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Na ten moment, z firm zarejestrowanych w Warszawie, największe dochody w branży motoryzacyjnej generują: Inter Cars, Toyota Central Europe i Mercedes Benz Polska.
Branża spożywcza i farmaceutyczna
W mieście stołecznym swoje siedziby posiada wiele największych w Polsce firm działających w branży spożywczej. Swoje zakłady produkcyjne posiadają tu spółki: Procter & Gamble, Lotte Wedel czy Coca-Cola. W Warszawie zarejestrowane są również: Animex Foods, Cargill Poland i grupa Polmlek. Należy także wspomnieć o mocnej pozycji branży farmaceutycznej. W Warszawie funkcjonują takie firmy, jak: Polfa Tarchomin, Polpharma czy Servier.
Branża elektroniczna
W Warszawie bardzo dobrze prosperuje również branża elektroniczna. W stolicy znajdują się centra badawczo-rozwojowe koncernów Samsung oraz General Electric. Jedną z wiodących spółek w tej branży pod względem generowanych rocznie dochodów jest BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, a w czołówce mieści się także Electrolux Poland.
Branża usługowa
Warszawa zajmuje drugie miejsce za Krakowem pod względem skupiska przedsiębiorstw usługowych. Wpływa na to kilka czynników, z których najważniejsze to: strategiczna lokalizacja, wysoka liczba ludności aglomeracji warszawskiej, jak również warunki przyjazne zagranicznym inwestorom. W stolicy naszego kraju działają centra BPO, ITO oraz centra usług wspólnych takich spółek, jak chociażby: Accenture, Avon, BNP Paribas, Colgate-Palmolive, Citibank, Mars, J.P. Morgan i Roche. Z kolei swoje centra badawcze w Warszawie posiadają: Samsung, General Electric i Google. W tym miejscu warto także zauważyć, że Warszawa jest największym rynkiem powierzchni biurowej w Polsce. W 2023 roku powierzchnia ta wynosi ok. 6,3 mln mkw.
Gospodarka w Warszawie – podsumowanie
Warszawa jako stolica naszego kraju jest głównym ośrodkiem gospodarczym, w którym rozwija się wiele kluczowych branż, z czego najważniejsze są branże: budowlana, transportowa, motoryzacyjna, elektroniczna, usługowa, spożywcza i farmaceutyczna. Duży wpływ na rozwój warszawskiej gospodarki ma fakt, że swój kapitał lokuje tu wiele zagranicznych podmiotów. Przekłada się to również na dynamiczny rozwój technologiczny. Dobra koniunktura jest ważnym powodem, dla którego Warszawa jest głównym kierunkiem migracji wewnętrznej w celach zarobkowych. Nie może zatem dziwić fakt, że Warszawa pozostawia daleko w tyle inne miasta pod względem generowanych rocznie dochodów.
Inter Cars e-Catalog to najnowocześniejsze, mobilne narzędzie do wyszukiwania i zamawiania części. Dzięki niemu Twoja praca będzie znacznie prostsza, szybsza i przyjemniejsza, a Twoi klienci bardziej zadowoleni.
Toyota Central Europe Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor samochodów i części zamiennych.
Od 2004 roku Mercedes-Benz Warszawa realizuje motoryzacyjne pragnienia w salonach sprzedaży i profesjonalnie serwisuje pojazdy marki Mercedes-Benz, Mercedes-AMG, smart, a także Maybach i Mitsubishi Fuso.
Procter & Gamble jest jednym z największych przedsiębiorstw na świecie.
E.Wedel to kultowa czekoladowa marka w Polsce, która od prawie 170 lat dostarcza swoim konsumentom radość i przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku najlepszej jakości czekolady.
Jako Coca‑Cola HBC Polska jesteśmy częścią wspólnej jednostki biznesowej Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.
Animex Foods jest największą na polskim rynku firmą mięsną, specjalizującą się w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych.
Cargill rozpoczął swoją działalność w Polsce w 1991 roku, otwierając pierwsze biuro w Warszawie.
Grupa Polmlek – to największa w Polsce prywatna firma mleczarska ze stuprocentowym polskim kapitałem.
Polfa Tarchomin S.A. – polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Warszawie. Spółka wytwarza antybiotyki, leki dermatologiczne i CNS (działające na ośrodkowy układ nerwowy), insulinę ludzką i suplementy diety.
Producent leków znajdujących zastosowanie w kardiologii, gastroenterologii i neurologii.
Firma Servier jest największą niezależną francuską firmą farmaceutyczną obecną w 148 krajach i zatrudniającą blisko 20 000 pracowników w tym 3 000 osób w swoich ośrodkach naukowo-badawczych na całym świecie.
Dzięki wyjątkowym markom, wysokiej klasy produktom i doskonałym rozwiązaniom, BSH dąży do poprawy jakości życia w Twoim domu.
Firma Electrolux to globalny lider produkcji urządzeń AGD.