Tajwański gigant Compal kończy budowę fabryki w Czeladzi – zatrudnienie dla 300 osób

Tajwański koncern Compal, jeden z największych producentów podzespołów elektronicznych na świecie, zakończył pierwszy etap budowy zakładu produkcyjnego w Czeladzi w województwie śląskim. Jak informuje agencja Taiwan News, inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, a rozpoczęcie produkcji planowane jest jeszcze przed końcem 2025 roku. Prace budowlane na terenie zakładu rozpoczęły się w lipcu 2024 roku.
Według doniesień, zakład w Czeladzi ma specjalizować się w produkcji elektronicznych jednostek sterujących (ECU) wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej. W dalszej kolejności planowane jest rozszerzenie działalności o produkcję czujników stosowanych w zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy oraz technologiach autonomicznego prowadzenia pojazdów. Lokalizacja zakładu została wybrana z uwagi na dogodny dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz strategiczne położenie, które sprzyja efektywnej logistyce na rzecz europejskich odbiorców z sektora motoryzacyjnego.
Compal podkreśla, że uruchomienie zakładu w Polsce to istotny element strategii rozwoju firmy na rynku europejskim. Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji szacowany jest na około 60 milionów złotych, natomiast całkowita wartość projektu przekroczy 200 milionów złotych. W pierwszej fazie zakład ma zatrudnić około 220 osób, natomiast docelowo planowane jest stworzenie ponad 320 miejsc pracy. Fabryka w Czeladzi będzie pierwszym zakładem produkcyjnym tego tajwańskiego koncernu na terenie Europy.
Jak przypomina Arthur Wang, wiceprezes Compal Electronics, cytowany przez „Dziennik Zachodni”, firma posiada już zakłady w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie oraz Brazylii. Uruchomienie fabryki w Polsce ma wzmocnić zdolności firmy do szybkiej i elastycznej obsługi klientów z różnych regionów świata.
Nowa inwestycja powstaje na trzech działkach, które nabyła polska spółka CGS Technology, należąca do Compal. W ramach pierwszego etapu całkowita powierzchnia zakładu osiągnie 7,65 tysiąca metrów kwadratowych. Z tego 3 tysiące metrów kwadratowych przeznaczono na produkcję, 3,1 tysiąca metrów kwadratowych na przestrzeń magazynową, a 1,55 tysiąca metrów kwadratowych na biura administracyjne.