Przemysł lekki w Polsce – jak prezentuje się współcześnie?

05 Listopad 2023 12:23
247wallst.com 247wallst.com

Podstawą polskiej gospodarki jest bez wątpienia przemysł ciężki, co jest w dużej mierze uwarunkowane licznymi złożami węgla, surowców metalicznych oraz gazu ziemnego. Przemysł lekki to dość obszerna gałąź przemysłu, w skład którego wchodzą liczne branże ukierunkowane na produkcję towarów dla odbiorcy indywidualnego. Kondycja przemysłu lekkiego w Polsce w dużej mierze zależy właśnie od konkretnego obszaru. O ile branża spożywcza czy ceramiczna radzi sobie naprawdę dobrze, o tyle spada znaczenie przemysłu włókienniczego czy skórzanego. 

Jakie sektory zaliczają się do przemysłu lekkiego?

Polska klasyfikacja Działalności z 2004 roku klasyfikuje przemysł lekki w sekcji D, a w jej skład wchodzą: włókiennictwo, produkcja odzieży i wyrobów futrzarskich oraz produkcja skór wyprawionych i wyrobów ze skór. W praktyce przyjmuje się, że do przemysłu lekkiego zaliczane są te branże, które skupiają się na produkcji dóbr adresowanych do indywidualnych konsumentów. W związku z tym, przemysł lekki to dział gospodarki, który obejmuje produkcję: tkanin, dzianin, odzieży, obuwia, galanterii skórzanej i tekstylnej. Ponadto, do przemysłu lekkiego zalicza się również: przemysł spożywczy, przemysł szklany i przemysł ceramiczny. Kondycję przemysłu lekkiego w Polsce możemy ocenić poprzez przeanalizowanie poszczególnych sektorów tego przemysłu.

Przemysł włókienniczy i odzieżowy

Przemysł włókienniczy w Polsce rozwijał się od XIX wieku, a głównym ośrodkiem była Łódź. Ta gałąź przemysłu rozwijała się również w Kaliszu, Częstochowie, Zielonej Górze i Żyrardowie. Znaczenie przemysłu włókienniczego w polskiej gospodarce gwałtowanie spadło po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Kryzys tego przemysłu miał związek przede wszystkim z wysoką konkurencją produktów włókienniczych pochodzących z Azji. Wysokie koszty produkcji w Polsce wykluczyły możliwość skutecznej rywalizacji z produktami azjatyckimi, które były wielokrotnie tańsze. 
Zmiany w polskiej gospodarce znacznie lepiej zniósł natomiast przemysł odzieżowy. Do grona popularnych firm odzieżowych z Polski zaliczyć możemy chociażby: Reserved, Medicine, Gino Rossi, Jarmula, Tova, Lavard czy Solar. Zagraniczną sławą cieszą się firmy: 4F, Local Heroes czy też Femi Stories. Warto jednak zauważyć, że działalność wielu polskich firm odzieżowych ma związek z zagranicznym kapitałem, a ponadto, sporo firm produkuje swoją odzież w Azji, a nie w Polsce. Wynika to ze znacznie niższych kosztów działalności. 

Przemysł skórzany

Na wysokim poziomie w Polsce stoi przemysł skórzany. W dużej mierze jest to spowodowane faktem, że duże znaczenie dla polskiej gospodarki ma rolnictwo. To oczywiście przekłada się na pozyskiwanie surowców niezbędnych w przemyśle skórzanym. Na chwilę obecną w Polsce działa ponad 4000 firm związanych z przemysłem skórzanym. Zdecydowana większość to producenci obuwia oraz toreb. Ponad 300 firm w Polsce zajmuje się wyprawą skór i garbowaniem. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach spadł eksport produktów skórzanych. Sporym wyzwaniem jest fakt, że działalność przemysłu skórzanego jest mocno nieekologiczna. To przede wszystkim ogromne zużycie wody. Przeciwko takim firmom aktywnie działają także ekolodzy, którzy przeciwstawiają się hodowli zwierząt na skóry. Nie może zatem dziwić fakt, że naturalną skórę coraz częściej zastępuje skóra syntetyczna. 

Przemysł obuwniczy

Gałęzią przemysłu ściśle powiązaną z przemysłem skórzanym jest oczywiście przemysł obuwniczy. Na chwilę obecną w Polsce działa ponad 2000 firm zajmujących się produkcją obuwia. Szacuje się, że przychody na polskim rynku obuwniczym w 2023 roku mogą osiągnąć nawet 2,9 mld dolarów. Przemysł obuwniczy na pewno może liczyć na utrzymujący się niezmiennie na wysokim poziomie popyt, ale z drugiej strony pojawiają się tu te same wyzwania, co w przemyśle skórzanym, a zatem wysokie koszty produkcji, a także ograniczenia wynikające z mocno nieekologicznego charakteru działalności. Do grona największych polskich przedsiębiorstw z przemysłu obuwniczego zaliczyć możemy: CCC, Badura, Kazar, Venezia, Gino Rossi, Ryłko czy Wojas. 

Przemysł ceramiczny

Do przemysłu lekkiego w Polsce zalicza się także przemysł ceramiczny. Z ceramiki produkowane są artykuły domowe, ozdoby, ale również materiały wykończeniowe i budowlane. Największe zakłady produkcyjne zajmujące się wyrobami ceramicznymi cieszą się dużym uznaniem w oczach polskich, jak również zagranicznych konsumentów. Do grona największych producentów ceramiki użytkowej zaliczyć możemy: Ceramikę Bolesławiec, Ceramikę Włocławek i Polską Grupę Porcelanową. W Polsce wytwarzane są także ścienne i podłogowe płytki ceramiczne, a do grona najważniejszych producentów zaliczyć możemy: Opoczno, Tubądzin, Paradyż czy Cerrad. W Polsce mieści się także kilka zakładów produkcyjnych austriackiej firmy Wienerberger, która specjalizuje się w produkcji cegieł i pustaków ceramicznych wykorzystywanych w branży budowlanej. 

Przemysł spożywczy

Ważną rolę w polskiej gospodarce odgrywa rolnictwo. W naszym kraju nie brakuje bowiem żyznych ziem idealnych do uprawy zboża oraz innych roślin. Istotnym ośrodkiem rolniczym w naszym kraju jest chociażby województwo lubelskie. Jednym z kluczowych sektorów przemysłu spożywczego jest branża mięsna. Do grona największych polskich producentów mięs i wędlin zaliczyć możemy chociażby: Cedrob, Indykpol, Konspol, Krakowski Kredens, Łuków, Olewnik czy Pekpol. Bardzo dobrze radzi sobie także przemysł mleczarski, do grona którego zaliczamy firmy: Mlekovita, Mlekpol, Polmlek, Piątnica, Łowicz czy też Koło. Inne znane marki polskie z przemysłu spożywczego to np.: Bielmar (produkty tłuszczowe), Colian (słodycze), Dawtona (przetwory), Food Care (napoje), Grycan (lody), Kopernik (słodycze), Kupiec (produkty zbożowe), Makarony Polskie, Maspex (napoje), Mokate (kawy), Rolmax (dania gotowe) czy też Wosana (napoje). Przemysł spożywczy ma duży udział w eksporcie, generując dla naszego kraju dochody rzędu nawet ponad 47 mld euro (wynik za 2022 rok). 

Przemysł lekki w Polsce – podsumowanie

Przemysł lekki w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Niektóre sektory (np. przemysł spożywczy, ceramiczny czy obuwniczy) radzą sobie bardzo dobrze, podczas gdy inne sektory (np. przemysł włókienniczy) wyraźnie znajdują się w kryzysie. Najważniejszym sektorem przemysłu lekkiego w naszym kraju jest przemysł spożywczy. Jest to uwarunkowane sprzyjającym ukształtowaniem geograficznym i licznymi terenami ornymi. W ostatnich latach polski przemysł jest systematycznie modernizowany. Wdrażane są technologie, które pozwalają usprawnić proces produkcji, a zarazem obniżyć koszty. Jednocześnie, podejmuje się działania, aby przemysł lekki był mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, co wymuszają europejskie normy i standardy.
 

Producent
Województwo Dolnośląskie, Polkowice

Firma CCC zajmuje się produkcją własną oraz dystrybucją butów, odzieży i kosmetyków.

Produkcja obuwia sportowego
Producent
Województwo Dolnośląskie, Polkowice

Markowe buty damskie w ofercie sklepu internetowego marki Badura to doskonały wybór dla kobiety, która chce mieć w swojej szafie modele na każdą okazję. Eleganckie damskie obuwie wykonywane ze skóry, na letnie, jesienne, a także zimowe miesiące pozwoli poczuć się w pełni kobieco i dopracować każdą stylizację swoistą "kropką nad i". Kobiece czółenka, subtelne baleriny czy botki - wszystko to można znaleźć w ofercie marki Badura.

Produkcja obuwia skórzanego
Producent
Województwo Podkarpackie, Przemyśl

Kazar to marka premium, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz podążaniu za światowymi trendami zdobyła silną pozycję na rynku. W swojej bogatej ofercie posiada obuwie, torby, różnorodne akcesoria, perfumy oraz linię produktów Home Fragrance.

Produkcja obuwia skórzanego
Dystrybutor
Województwo Świętokrzyskie, Kielce

Opoczno - to dystrybutor wyposażenia do łazienek.

Produkcja wyposażenia do łazienek
Producent
Województwo Lubelskie, Łuków

Zakłady Mięsne Łuków to jeden z najstarszych producentów wędlin i konserw w Polsce.

Produkcja konserw mięsnych
Producent
Województwo Podlaskie, Wysokie Mazowieckie

Dzisiejsza MLEKOVITA to nie tylko produkty ze znanym logo – to całokształt aktywności i zaangażowanie w każdy aspekt działalności.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych, Produkcja mleka w puszkach
Producent
Województwo Podlaskie, Łomża

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Grupa Polmlek – to największa w Polsce prywatna firma mleczarska ze stuprocentowym polskim kapitałem.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Śląskie, Bielsko-Biała

Bielmar jest jednym z największych producentów tłuszczów roślinnych w Polsce. Poza znanymi na rynku detalicznym produktami takimi jak Palma, Śniadaniowa, czy olej Beskidzki, w swojej ofercie posiada również produkty dla sektora HoReCa oraz zakładów piekarniczych i cukierniczych.

Przemysł olejowy i tłuszczowy
Producent
Województwo Mazowieckie, Majdan

„Grycan – Lody od pokoleń” to przede wszystkim lodziarnio-kawiarnie. Sieć liczy ponad 150 lokali w całej Polsce.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Podkarpackie, Rzeszów

Makarony Polskie SA to jeden z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się producentów makaronu w Polsce z bogatymi tradycjami i długoletnim doświadczeniem.Siedziba Spółki znajduje się w Rzeszowie.

Produkcja makaronów
Producent
Województwo Małopolskie, Wadowice

Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Produkcja sosów
Producent
Województwo Warmińsko-Mazurskie, Susz

Rolmax jest przedsiębiorstwem rodzinnym powstałym w 1990 r. Misją firmy dostarczenie naszym Klientom produktów o najwyższej jakości, doskonałych walorach smakowych, oraz prostych w przygotowaniu. Oferujemy szeroki wybór mrożonych dań gotowych garmażeryjnych, kulinarno-mącznych oraz warzyw panierowanych.

Produkcja mrożonej żywności
Producent
Województwo Małopolskie, Andrychów

Misją jest wspieranie codziennych starań o utrzymanie dobrostanu rodziny poprzez wsłuchiwanie się w jej potrzeby i zapewnianie bezpiecznych, naturalnych i zdrowych produktów, akceptowanych w każdym domu.

Produkcja soków, Produkcja pozostałych napojów bezalkocholowych
Producent
Województwo Pomorskie, Gdańsk

Reserved to flagowa marka polskiej firmy rodzinnej LPP. Została założona w Polsce w 1998 roku.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Małopolskie, Kokotów

Medicine to przede wszystkim kreatywność, pasja i zaskakujące współprace.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Gino Rossi to polska firma, która w 1992 roku została założona w Słupsku.

Produkcja obuwia różnego typu
Producent
Województwo Świętokrzyskie, Końskie

Misją TOVY jest dzielenie się z klientkami namiastką luksusu – smakiem życia, przestrzenią na nowe doświadczenie.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

Lavard to marka skierowana do nowoczesnych, niezależnych mężczyzn ceniących sobie elegancki wygląd i wygodę.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Wielkopolskie, Piła

Solar Company S.A. to firma tworzona przez kobiety dla kobiet.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Śląskie, Czeladź

OTCF S.A. to polska firma założona w 1995 roku przez Igora Klaję. Łączymy kompetencje sportowe i technologie ze światem mody i stylu.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Historia polskiej marki Local Heroes rozpoczęła się w roku 2013 i obecnie cieszy się pozycją najpopularniejszej w Polsce marki streetwearowej.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Proponujemy Ci modne ubrania w stylu sportowym oraz casual.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Nasz asortyment obejmuje sandały, klapki, czółenka, mokasyny, obuwie sportowe, botki, kozaki oraz akcesoria jak portfele czy torby.

Produkcja obuwia różnego typu
Producent
Województwo Małopolskie, Kalwaria Zebrzydowska

Wielokrotne wyróżnienia w rankingach marek obuwniczych podkreślają silną pozycję Ryłko na rynku polskim.

Produkcja obuwia różnego typu
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Modne wzornictwo, umiejętność odczytywania zmieniających się preferencji klientów i szybkiego reagowania na zmiany rynkowe, a przede wszystkim najwyższa jakość produkowanego obuwia spowodowały błyskawiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Produkcja obuwia różnego typu, Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Dolnośląskie, Bolesławiec

Nasza firma zajmuje się produkcją ceramiki od wielu lat, już w latach `80 produkowalismy ceramikę ogrodową i ozdobną.

Produkcja ceramiki technicznej
Producent
Województwo Pomorskie, Gdańsk

Ćmielów, Lubiana, Chodzież, trzy polskie fabryki produkujące wyroby porcelanowe – łączą swoje struktury handlowe i marketingowe.

Produkcja ceramiki technicznej
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

W 2016 r. firma uruchomiła najnowocześniejszy zakład produkcyjny w tej części Europy, stając się polskim pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż do 120 x 275 cm.

Produkcja ceramiki budowlanej
Producent
Województwo Łódzkie, Tomaszów Mazowiecki

Bogate wzornictwo oraz duża liczba proponowanych kolekcji umożliwi dobranie odpowiedniego stylu płytek do każdego wnętrza.

Produkcja ceramiki budowlanej
Producent
Województwo Mazowieckie, Płońsk

Cedrob S.A. jest największym polskim producentem mięsa drobiowego, piskląt i paszy.

Produkcja jaj i drobiu
Producent
Województwo Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn

Indykpol to marka, która jest europejskim symbolem jakości dla produktów pochodzenia indyczego.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Wielkopolskie, Słupca

Nasze produkty tworzymy ze szczególną dbałością o każdy detal, po to, aby Klienci mieli pewność, iż wybierając produkty marki Konspol otrzymują sprawdzoną jakość i produkty.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Małopolskie, Kraków

W Krakowskim Kredensie ukryliśmy smaki, które przeniosą Państwa w przeszłość gdy pikniki na Plantach były niedzielną tradycją, w której uczestniczyli zamożni krakowscy mieszczanie o wrażliwych podniebieniach i zamiłowaniu do wykwintnej kuchni.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Mazowieckie, Płońsk

Chcemy być wiodącym i uznanym przez konsumentów producentem mięsa i wędlin.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Podlaskie, Gródek

Zakłady Mięsne „Pekpol Ostrołęka” S.A. – jeden z polskich zakładów w branży przetwórstwa mięsnego z siedzibą w miejscowości Ławy k. Ostrołęki.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Podlaskie, Łomża

Nasza okręgowa spółdzielnia mleczarska mieści się we wsi Piątnica, leżącej nad Narwią, nieopodal Łomży.

Produkcja mleka i przetworów mlecznych
Producent
Województwo Małopolskie, Wadowice

Dowodem na wysoką jakość naszych produktów są liczne nagrody zdobywane przez markę oraz silna pozycja rynkowa budowana od 1965 r.

Produkcja sosów
Producent
Województwo Wielkopolskie, Opatówek

Colian to polska firma rodzinna dostarczająca na rynek wysokiej jakości produkty pod szyldem znanych w kraju i za granicą marek.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Mazowieckie, Warszawa

Jesteśmy polską firmą rodzinną ze 100% polskim kapitałem.
Od ponad 30 lat wyróżnia nas jakość oferowanych produktów.

Produkcja sosów
Producent
Województwo Małopolskie, Zabierzów

Grupa FoodCare to rodzinna firma, założona przez Wiesława Włodarskiego w 1984 roku.

Produkcja pozostałych napojów bezalkocholowych
Producent
Województwo Kujawsko-Pomorskie, Toruń

Fabryka Cukiernicza Kopernik jest najstarszym producentem pierników i wafli w Polsce, a jednocześnie jednym z najstarszych w Europie.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Wielkopolskie, Konin

Zdrowa radość życia to nasz codzienny wybór.

Przemysł cukierniczy
Producent
Województwo Śląskie, Skoczów

Grupa Mokate jest jedną z niewielu polskich firm, które mogą pochwalić się wielopokoleniową tradycją.

Produkcja kawy
Inne publikacje
15 Marzec 2022 14:29
Sektor spożywczy to jedna z najważniejszych i...
18 Lipiec 2023 12:24
Warszawa od wielu lat generuje zdecydowanie...
06 Grudzień 2023 05:26
Usytuowanie naszego kraju nad Morzem Bałtyckim to...