Polska instalacja biometanu z wychwytem CO2 z dofinansowaniem z unijnego Funduszu Innowacyjnego

01 Lipiec 2025 16:34
Kategoria: Energetyka
bzkenergy.pl bzkenergy.pl

Spółka BZK Energy uzyskała finansowanie z Funduszu Innowacyjnego Unii Europejskiej na realizację projektu AMBASSADOR — pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej instalacji produkującej biometan w połączeniu z wychwytem i skraplaniem dwutlenku węgla. Celem projektu jest stworzenie modelowej instalacji zamkniętego obiegu energetycznego, w której zaawansowane procesy fermentacji beztlenowej zostaną połączone z nowoczesnymi technologiami oczyszczania biogazu i separacji CO2.

Według przedstawicieli BZK Energy, rozwiązanie to ma być wzorem dla przyszłych inwestycji w regionie. Biometan, uzyskiwany z oczyszczonego biogazu, dorównuje jakością gazowi ziemnemu i może być wtłaczany bezpośrednio do sieci przesyłowej. Inicjatywa ma szczególne znaczenie dla Polski, która w sektorze biogazu znacząco odbiega od standardów europejskich. Jak podkreśla Jakub Augustynowicz, dyrektor ds. inwestycji w BZK Energy, wdrażanie przełomowych technologii to szansa na przyspieszenie transformacji energetycznej kraju.

W pierwszych latach działalności instalacja AMBASSADOR ma pozwolić na uniknięcie emisji ponad 256 tysięcy ton ekwiwalentu CO2. Roczna produkcja szacowana jest na ponad 5 milionów metrów sześciennych biometanu oraz blisko 4 miliony metrów sześciennych ciekłego dwutlenku węgla o jakości spożywczej.

Polska posiada ogromny, niewykorzystany potencjał w zakresie produkcji biogazu, sięgający 8 miliardów metrów sześciennych rocznie. To wartość zbliżona do poziomu historycznego importu gazu z Rosji przed zakończeniem dostaw. Obecnie kraj wykorzystuje zaledwie około 3 procent tego potencjału, mimo że biometan to paliwo ekologiczne i lokalne, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne.

Projekt AMBASSADOR to siódma polska inicjatywa, która otrzymała wsparcie z Funduszu Innowacyjnego. Dofinansowanie przyznane BZK Energy wynosi 7 958 244 euro. Inne krajowe projekty realizowane w ramach programu obejmują m.in. budowę zakładu produkcji wież wiatrowych XXL (projekt WINDPL firmy Windar Renovables), dekarbonizację przemysłu cementowego (projekt KUJAWY GO4ECOPLANET firmy Lafarge Cement) oraz rozwój zielonych technologii wodorowych i systemów magazynowania energii (projekty GreenH2, ZE PAK, NorthFlex i NorthSTOR+).

Fundusz Innowacyjny to jeden z największych programów na świecie wspierających demonstrację niskoemisyjnych technologii przemysłowych, energetycznych i transportowych. Finansowany jest z dochodów z unijnego systemu handlu emisjami EU ETS i zarządzany przez Komisję Europejską oraz agencję CINEA. Jego głównym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych poprzez wdrażanie przełomowych rozwiązań technologicznych.

Inne publikacje
21 Listopad 2024 11:15
Fabryka Broni „Łucznik” – Radom rozpoczęła budowę...
21 Maj 2025 11:41
Międzynarodowy producent opakowań metalowych...
06 Maj 2025 11:01
W Krzeczowie koło Bochni oficjalnie rozpoczęła...