Pływający terminal LNG z pozwoleniem na budowę

13 Grudzień 2024 06:25
Kategoria: Energetyka
fot. Kacper Pempel / / FORUM fot. Kacper Pempel / / FORUM

Gaz-System otrzymał oficjalne pozwolenie na budowę pływającego terminala LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej. Terminal wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi oraz podmorskim gazociągiem łączącym instalację z lądem ma zostać uruchomiony na przełomie lat 2027 i 2028 – poinformował operator.

W ramach projektu powstanie specjalistyczne nabrzeże postojowo-cumownicze, dostosowane do obsługi jednostki regazyfikacyjnej. Kluczowym elementem inwestycji jest również gazociąg podmorski o długości około 3 km, który połączy terminal z krajowym systemem przesyłowym. W kolejnych etapach realizacji projektu przewiduje się budowę 250 km gazociągów lądowych na trasie z Gdańska do Gustorzyna. Tędy gaz po regazyfikacji będzie przesyłany w głąb kraju.

Terminal LNG o wysokiej przepustowości

Planowany terminal FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej będzie posiadał roczną przepustowość na poziomie 6,1 mld metrów sześciennych. Będzie to druga tego typu instalacja w Polsce, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dodatkowych dostaw gazu ziemnego w okresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki.

„Pozwolenie na budowę oznacza zakończenie etapu projektowania i umożliwia przejście do realizacji inwestycji” – powiedział Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu, cytowany w informacji prasowej.

Lokalizacja i infrastruktura

Terminal zostanie ulokowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w odległości około 3 km od brzegu. Znajdzie się w sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub oraz toru wodnego prowadącego do portu w Gdańsku. Kluczowym elementem infrastruktury będzie jednostka FSRU – statek zaprojektowany do magazynowania gazu w formie ciekłej (LNG) oraz jego regazyfikacji.

FSRU będzie stacjonować na stałe przy nowo wybudowanym nabrzeżu postojowym. Terminal będzie odbierać gaz z metanowców, a następnie zmieniać jego stan skupienia z ciekłego na gazowy, umożliwiając dalszy przesył do krajowego systemu przesyłowego.

Znaczenie projektu dla polskiej energetyki

Nowa inwestycja ma na celu wsparcie sektora przemysłowego, elektroenergetyki oraz ciepłownictwa w Polsce. Powstanie terminala LNG w Zatoce Gdańskiej w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienia stabilnych dostaw gazu ziemnego w okresie przejściowym, zanim gospodarka osiągnie neutralność klimatyczną.

Projekt realizowany przez Gaz-System wpisuje się w strategię zwiększania niezależności energetycznej Polski. W połączeniu z istniejącym terminalem LNG w Świnoujściu, FSRU w Gdańsku wzmocni zdolności importowe kraju oraz rozbuduje infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego.
 

Inne publikacje
15 Marzec 2022 14:01
W Polsce, tak jak właściwie na całym świecie,...
31 Lipiec 2023 07:02
Pozycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego na...
03 Grudzień 2024 07:01
Trzy firmy: Lila, Probit oraz Piekarnia Kraska,...