Modernizacja kotła w Elektrowni Ostrołęka B zmniejszy emisję CO2 i zwiększy udział biomasy

W Elektrowni Ostrołęka B, należącej do Grupy Energa, planowana jest modernizacja jednego z kotłów węglowych, która ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz przedłużenie jego funkcjonowania. Prace modernizacyjne zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku – poinformowała spółka z Grupy Orlen.
Jak przekazała Energa, kocioł węglowy nr 3 w Elektrowni Ostrołęka B zostanie poddany modernizacji, co pozwoli na zwiększenie udziału biomasy w procesie spalania do 50% udziału energetycznego, w porównaniu do obecnych 30%. Dzięki temu emisyjność bloku energetycznego spadnie poniżej 550 g CO2/kWh.
Spółka podkreśliła, że przed zawarciem umowy z wykonawcą modernizacji przeprowadzono szczegółowe analizy, pomiary oraz testy instalacji pod kątem logistycznym i technologicznym. „Potwierdziły one, że zwiększenie poziomu współspalania biomasy w kotle jest możliwe do osiągnięcia i bezpieczne po przeprowadzeniu odpowiedniej modernizacji instalacji” – zaznaczyła Energa.
Zakres prac modernizacyjnych obejmuje dostosowanie układu dystrybucji powietrza do komory spalania, a także wprowadzenie zmian w układach sterowania i pomiarów kotła. „Zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem, pełna modernizacja bloku nr 3 powinna zakończyć się w ostatnim kwartale 2025 roku” – zapowiedziała Energa.
Parametry zmodernizowanego kotła będą zgodne z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.
Elektrownia Ostrołęka B to jedyna elektrownia systemowa w północno-wschodniej części Polski. Posiada trzy bloki energetyczne o łącznej mocy zainstalowanej 690 MWe, co zapewnia bezpieczne funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Elektrownia wyposażona jest w nowoczesne instalacje odsiarczania i odazotowania spalin oraz zmodernizowane elektrofiltry, które znacząco redukują emisję pyłów.
Energa podkreśla, że praca bloków Elektrowni Ostrołęka B jest niezbędna ze względu na występujące ograniczenia sieciowe w północno-wschodniej części KSE.