Łódź - miasto, które jest bogate w krajowy przemysł!

24 Lipiec 2023 06:39
manupala-industrie.com manupala-industrie.com

Łódź od wielu lat jest jednym z największych ośrodków przemysłowych na terenie naszego kraju. Na korzyć tego miasta przemawia przede wszystkim korzystne położenie geograficzne w samym środku Polski, a także dobrze rozwinięte węzły transportu łączące Łódź z innymi dużymi miastami w naszym kraju. Duży udział w gospodarce Łodzi od zawsze miał przemysł włókienniczy. Chociaż dziś nie jest on już tak istotny, to wciąż plasuje się w czołówce najlepiej prosperujących branż w Łodzi. W ostatnich latach obserwujemy znaczny rozwój nowoczesnych usług biznesowych, np. w sektorze IT. 

Na terenie województwa łódzkiego działa ŁOP, czyli Łódzki Okręg Przemysłowy, w skład których poza Łodzią wchodzi również kilka innych dużych miast z tego województwa. W regionie największe znaczenie mają przemysły: włókienniczy, chemiczny, skórzano-obuwniczy oraz elektromaszynowy. Na terenie Łodzi funkcjonują polskie filie wielu znanych producentów sprzętu AGD. Poniżej prezentujemy najlepiej prosperujące branże na terenie Łodzi oraz okolic. 

Przemysł włókienniczy 

W Łodzi przez wiele lat kluczową rolę odgrywał przemysł włókienniczy. Najważniejszym ośrodkiem była Fabryka Izraela Poznańskiego w Łodzi działająca od 1892 roku. Zakład zaczął powoli upadać w latach 90. Obecnie słynna Manufaktura to największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Łodzi. Pomimo upadku tego zakładu, przemysł włókienniczy w Łodzi wciąż prosperuje bardzo dobrze, a do największych przedstawicieli tego sektora zaliczyć możemy firmy: S.I.C, Union Polska, Filter Service, Redan, Monnari i Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów. 

Przemysł elektromaszynowy 

Na terenie województwa łódzkiego funkcjonuje Łódzki Okręg Przemysłowy, w skład którego wchodzą takie miasta, jak: Łódź, Pabianice, Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki i Ozorków. ŁOP słynie z zakładów przemysłu: włókienniczego, chemicznego, skórzano-obuwniczego oraz właśnie elektromaszynowego. Przemiany zachodzące w ostatnich latach sprawiły, że Łódź odeszła w kierunku nowoczesnych usług biznesowych, natomiast sam przemysł elektromaszynowy nie odgrywa tu już tak istotnej roli. Warto jednak zauważyć, że w branży tej Łódź była jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce. Aktualnie, wiele znanych fabryk pozostało w Łodzi jako obiekty historyczne. 

Branża elektroniczna 

W Łodzi doskonale prosperuje branża elektroniczna. Na terenie Łódzkiego Okręgu Przemysłowego funkcjonuje wiele zagranicznych koncernów specjalizujących się w produkcji sprzętu AGD. Do grona liderów tej branży zaliczyć należy: Bosch, Philips, Siemens, General Electric oraz Indesit. Zagranicznych inwestorów w dużej mierze przyciąga strategiczna lokalizacja Łodzi, która jest zlokalizowana w centrum naszego kraju, a ze względu na dostęp do autostrad A1 oraz A2 jest dobrze skomunikowana z największymi miastami w Polsce. 

Branża spożywcza i farmaceutyczna 

Duży wpływ na gospodarkę Łodzi ma branża spożywcza. To właśnie w tej branży funkcjonuje wiele firm, które mogą pochwalić się największymi dochodami. Na czele należy wymienić spółkę PPHU Mark z siedzibą w Prusaku prowadzącą zakłady mięsne. Produkcją wyrobów mięsnych zajmuje się także spółka Mitmar. Wśród znanych producentów żywności na terenie Łodzi wyróżnić możemy również: Zakład Produkcyjny Argus, spółkę Amper Volt czy Family Frost Polska. Dla łódzkiej gospodarki bardzo istotna jest także branża farmaceutyczna. Spółka Skamex jest jedną z najbardziej dochodowych firm tego miasta. W sektorze farmacji działa także spółka Aflofarm Farmacja Polska. 

Branża budowlana 

Jedną z kluczowych branż w Łodzi jest bez wątpienia branża budowlana, a jednym z najbardziej rozpoznawanych przedstawicieli tej branży jest spółka Atlas. Wskazać należy także Cementownię Warta w Trębaczewie specjalizującą się w produkcji cementu hydraulicznego. Dobrze znanym przedsiębiorstwem budowlanym w Łodzi jest także spółka Madej-Bud. 

Sektor usług biznesowych 

Współcześnie duże znaczenie dla dalszego rozwoju łódzkiej gospodarki ma dynamiczny rozwój nowych technologii. Kluczowe znaczenie mają branże: centra usług dla zaplecza biznesowego (BPO), logistyka oraz AGD. Swoje centra na terenie Łodzi posiadają koncerny: Gilette, VF Corporation, ABB, Pelion Healthcare, Hutchinson, Comarch czy Accenture. Z kolei na założenie centrum operacji zdecydował się bank Citi Handlowy. Od 2007 roku na terenie Łodzi funkcjonuje także fabryka Dell. W Łodzi funkcjonuje wiele znanych i renomowanych firm z sektora usług IT. 

Gospodarka w Łodzi – podsumowanie 

Wysoko prosperująca gospodarka Łodzi jest ściśle związana ze strategiczną lokalizacją tego miasta w centrum naszego kraju. Na korzyść przemawiają także dobrze rozwinięte węzły transportowe, które zapewniają dobrą komunikację Łodzi ze stolicą Polski oraz z innymi dużymi miastami. Do grona najlepiej prosperujących branży w Łodzi zaliczyć możemy: przemysł włókienniczy, branżę spożywczą, branże budowlaną, branżę chemiczną (w tym papierniczą), a także branżę elektroniczną. W ostatnich latach Łódź rozwija się w kierunku nowoczesnych usług biznesowych.

Dystrybutor
Województwo Łódzkie, Łódź

Firma SIC powstała we wrześniu 1994 roku. Głównym profilem naszej działalności jest sprzedaż wysokiej jakości tkanin obiciowych i dekoratorskich.

Produkcja skór syntetycznych, folii
Producent
Województwo Łódzkie, Zgierz

Spółka “Filter Service” zajmuje się badaniami laboratoryjnymi i produkcją materiałów filtracyjnych oraz indywidualnych środków ochrony układu oddechowego w postaci półmasek FFP1, FFP2, FFP3 oraz masek antysmogowych.

Produkcja odzieży specjalistycznej, środków ochrony indywidualnej
Dostawca
Województwo Łódzkie, Łódź

Firma Redan powstała w 1995 r. w Łodzi. Od samego początku prowadzi działalność w ramach branży odzieżowej, którą teraz poszerzamy o nowych dostawców. Aktualnie obsługuje markę modową Top Secret.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Monnari to polska marka odzieżowa z 20-letnią tradycją, stworzona dla kobiet, które cenią sobie elegancję oraz ponadczasowe, kobiece kroje.

Produkcja odzieży i bielizny
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Produkujemy dzianiny o różnorodnych zastosowaniach: odzież niemowlęca, dziecięca, bielizna, odzież młodzieżowa, sportowa, damska, odzież reklamowa, pościel, dzianiny zasłonowe.

Produkcja dzianin
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Jesteśmy firmą produkcyjno-handlową, obecną na rynku mięsnym, polskim i zagranicznym od 1995 roku.

Produkcja mięsa i produktów mięsnych
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

"Argus" Zakład Produkcyjny G. Zuszek P. Tarowski działa w branży Producenci żywności. Siedziba firmy znajduje się w województwie łódzkim w miejscowości Łódź.

Produkcja półfabrykatów i gotowych posiłków
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Family Frost – sieć mobilnych sklepów zajmująca się sprzedażą produktów mrożonych takich jak lody, pizze oraz warzywa.

Produkcja półfabrykatów i gotowych posiłków
Dystrybutor
Województwo Łódzkie, Łódź

Skamex to jeden z największych dystrybutorów sprzętu medycznego w Polsce. Naszym celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów medycznych firm ścisłej światowej czołówki.

Produkcja sprzętu medycznego
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Jesteśmy firmą farmaceutyczną, której celem jest poprawianie zdrowia i jakości życia ludzi.

Produkcja leków, suplementów diety
Producent
Województwo Łódzkie, Łódź

Dell – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Round Rock w stanie Teksas, które opracowuje, sprzedaje, naprawia i obsługuje komputery oraz powiązane produkty i usługi.

Produkcja sprzętu komputerowego, części składowych
Inne publikacje
25 Lipiec 2023 12:30
Poznań zalicza się do grona największych ośrodków...
06 Grudzień 2023 05:26
Usytuowanie naszego kraju nad Morzem Bałtyckim to...
17 Lipiec 2023 12:44
Wrocław zajmuje trzecie miejsce po Warszawie i...